Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Fronty a žádné místo pro odpočinek. Lidé v Praze vyrazili do obchoďáků, IKEA je na hraně kapacity

Praha Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili.

Velký nápor sledují v sobotu od otevření všechny čtyři obchodní domy IKEA, které firma v České republice provozuje. Aktuální obsazenost mohou lidé sledovat na jejím webu. Například ostravská IKEA byla kolem 11:15 zcela plná, posledních pár míst zbývalo v tento čas i v prodejně v Praze na Zličíně.

Velký nápor sledují v sobotu od otevření všechny čtyři obchodní domy IKEA,...
Místo k zaparkování hledali zájemci před obchodním domem IKEA na pražském...

Nakupující vyrazili ráno také do OC Nový Smíchov. Ačkoliv provoz byl klidný, kratší frontu lidé stály před obchodem New Yorker. U několika oblíbených prodejen byly už předem vytvořeny koridory pro regulaci řady. Nárazově lidé čekali také před prodejnou punčochového zboží a plavek Calzedonia. V tomto obchodě však mohou v jeden čas být maximálně tři zákazníci.

Větší provoz panoval v OC Letňany. Delší fronty byly například u obchodů Sinsay nebo Cropp, které nabízejí módu především pro mladé. Kromě prodejen s oblečením byly fronty u pokladen také v prodejnách obuvi. Plná byla ale také třeba restaurace McDonald’s.

Návštěvníkům center evidentně velmi chybějí místa k sezení, která musela centra z nařízení vlády odstranit nebo zahradit. V OC Letňany je k dispozici několik křesel, neustále byla obsazená. Lidé ve velkém postávali u zábradlí, aby se mohli při čekání na ostatní členy domácnosti, se kterými na nákupy vyrazili, alespoň opřít. Někteří nedbali přehrazení a hledali jakékoliv místo, kde by se posadili. Pracovník bezpečnostní agentury je však přišel upozornit, že to není možné. 

Přestože Galerie Harfa není podle své marketingové manažerky Martiny Tlusté tradiční víkendové obchodní centrum, mnoho lidí dnes využilo příležitost znovuotevřených obchodů a přišlo na nákupy. „Návštěvnost je tak zhruba na stejné úrovni jako v uplynulých dnech, kdy byla o 60 procent vyšší oproti týdnu před rozvolněním, což je v rámci našeho očekávání,“ uvedla.

V Brně je zájem o obuv

Davy lidí zahltily v sobotu od ranních hodin nákupní centra Olympia a Futurum v Brně. Fronty stály především před prodejnami obuvi. Delší fronty byly i před obchody s oblečením.

Obchody byly kvůli pandemii koronaviru zavřené více než čtyři měsíce. První návštěvníky mohly přivítat v pondělí, nyní mají otevřeno první víkend. V obchodech platí limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. Lidé musejí mít zakrytý nos a ústa. Dále je potřeba dodržovat rozestupy a před vstupem dovnitř si dezinfikovat ruce. Stravovací zařízení dávají jídlo jen s sebou.

V Olympii v Brně na výpadovce z krajské metropole ve směru na Břeclav bylo plno už dopoledne. Fronty lidí stály před obuví, čekalo se i před obchody s oblečením. Mezi zákazníky byli lidé různých věkových skupin a rodiny s dětmi. Během dne přijížděla na parkoviště další vozidla.

Zájem o nákupy byl i v obchodním centru Futurum v Brně na jihozápadě města na výpadovce na Pohořelice a Znojmo. I zde byly fronty především na boty.

V BrnTento víkend je první po více než čtyřměsíčním uzavření, kdy jsou opět otevřené všechny obchody. Platí v nich limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. Lidé musejí mít zakrytá ústa a nos, dodržovat odstupy a před vstupem do prodejen si dezinfikovat ruce. Stravovací zařízení v OC mohou prodávat občerstvení jen s sebou, jsou uzavřené dětské koutky či kina.

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...