Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Ukrajinské kamiony už vadí i Slovákům. Kolony v polské blokádě se nekrátí

Ani po týdnu protestů nepolevují fronty kamionů na hraničních přechodech z Polska na Ukrajinu. (10. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Ani po týdnu protestů nepolevují fronty kamionů na hraničních přechodech z Polska na Ukrajinu. Kolony u přechodů Dorohusk-Jahodyn a Hrebenne-Rava Ruska mají místy až 25 kilometrů. Agentura Unian varuje, že k Polákům by se mohli přidat i nespokojení slovenští autodopravci, kde tamní Unie autodopravců Slovenska (UNAS) vyhrožuje zablokováním hraničních přechodů pro ukrajinské dopravce.
  22:13

Podle vyjádření šéfa UNAS Stanislava Skaly ukrajinští dopravci nepotřebují k práci povolení a obírají o práci slovenské autodopravce, slovenská nákladní doprava je tak „na kolenou“ a ministerstvo dopravy v Bratislavě tyto problémy ignoruje.

Unian dodal, že byla během nedělní noci omezena nákladní doprava na východní hranici Slovenska. Kolony vznikaly nejen před hraničním přechodem Vyšné Nemecké, ale i v pohraničních oblastech.

Délky kolon kamionů se na polsko-ukrajinských hranicích podle agentury PAP v podstatě nezměnily od začátku protestů polských dopravců, ty vypukly před týdnem. Nespokojení autodopravci totiž zavedli protestní blokádu kvůli údajně nespravedlivé ukrajinské konkurenci.

„Kolony kamionů čekajících na hraničním přechodu Dorohusk končí v obci Stolpie, která se nachází přibližně 23 kilometrů od Dorohusku,“ řekla agentuře PAP mluvčí chelmské policie Ewa Czyžová.

Fronty se podle Czyžové mírně zkrátily, přesto na překročení hranice u Dorohusku čeká asi 1100 kamionů. Průměrná doba, kterou zde řidiči stráví, je 335 hodin, tedy prakticky 14 dní. Protest je ale klidný a nejsou hlášený žádné incidenty.

Před přechodem Hrebenne stojí asi 530 těžkotonážních vozidel a zdrží se v průměru 120 hodin, tedy pět dní. Kolona má asi 25 kilometrů, uvedla policejní mluvčí Malgorzata Pawlowská.

Polští dopravci zablokovali klíčové přechody s Ukrajinou, protože se snaží docílit toho, aby se Varšava vrátila k systému povinných povolení pro firmy z Ukrajiny s výjimkou těch, které převážejí humanitární a vojenskou pomoc nebo živá zvířata. Počty licencí mají být omezeny na stav před ruskou invazí na Ukrajinu.

Polsko-ukrajinské obchodní vztahy v posledních měsících zkomplikoval už spor o dovoz ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!