Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Bývalý šéf kryptoměnové burzy čelí několika obviněním, souhlasí s vydáním do USA

Šéf FTX Sam Bankman-Fried foto: Profimedia.cz

Zakladatel a bývalý ředitel kryptoměnové burzy FTX Samuel Bankman-Fried se rozhodl, že bude souhlasit se svým vydáním do Spojených států, kde čelí obviněním z podvodu. Uvedli to v pondělí podle agentury Reuters dva jeho právní zástupci. Hrozí mu trest až 115 let vězení.
  22:27

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) minulý týden Bankmana-Frieda obvinila z podvodu na investorech. Ten podle komise spočíval mimo jiné v tajném odvádění prostředků klientů do jeho společnosti Alameda Research se sídlem v Hongkongu.

Třicetiletý Bankman-Fried navíc čelí trestnímu stíhaní kvůli obvinění z podvodu, praní špinavých peněz a porušení zákonů o financování volebních kampaní. Minulé pondělí byl zadržen na Bahamách, kde žije a kde má FTX sídlo.

SEC tvrdí, že Bankman-Fried použil v Alameda Research finanční prostředky klientů FTX k nezveřejněným rizikovým investicím, okázalým nákupům nemovitostí a velkým politickým darům.

FTX minulý měsíc vyhlásila bankrot. Bankman-Fried připustil, že při řízení pochybil a že nedokázal pádu FTX zabránit. Odmítl ale, že chtěl někoho podvést.

Věznice plná krys a červů

Zakladateli burzy FTX Sam Bankman-Fried v úterý bahamský soud odmítl propuštění na kauci. Místo toho ho poslal do tamního vězení, které proslavily extrémní podmínky.

Věznice je podle dva roky staré zprávy amerického ministerstva zahraničí známá přeplněností, špatnou stravou, nedostatečnými hygienickými podmínkami i nevyhovující zdravotní péčí. Report dále popisuje, že je věznice zamořená krysami a červy. Na pohodlí nepřidávají ani malé cely, které jsou místo toalet vybaveny pouze kbelíky.

Více než rok pobyl v drsném bahamském vězení Fox Hill i podnikatel Viktor Kožený. „Bahamská věznice má pověst, že zlomí i ty nejtvrdší muže,“ uvedl tehdy jeho právník.

Že se Bankman-Fried kvůli otřesným podmínkám ve věznici raději nechá dobrovolně vydat, předpovídali i někteří právníci. „Prohrané jednání o kauci často způsobí, že si obžalovaný rozmyslí, zda se chce proti případu odvolat, protože nechce sedět v bahamském vězení. Je to rozhodnutí, které bude muset učinit,“ uvedl právník Douglas McNabb.

Autoři: ,

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...