Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Šéf zkrachovalé kryptoburzy FTX je v cele, čeká na soud a vydání do USA

Šéf FTX Sam Bankman-Fried foto: Profimedia.cz

Úřady na Bahamách na základě americké žádosti zadržely Sama Bankmana-Frieda, zakladatele a ředitele americké kryptoměnové burzy FTX, která minulý měsíc zbankrotovala. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na newyorského federálního prokurátora Damiana Williamse. Ten také avizoval, že budou oznámeny nové informace ohledně trestního stíhání Sama Bankmana-Frieda a v úterý má předstoupit před soud.
  6:56

Bývalý šéf FTX už měsíc vystupuje v médiích, přestože mu hrozí soudní proces kvůli podvodu po pozoruhodném krachu firmy, oceňované na počátku roku na 32 miliard dolarů (asi 738 miliard Kč), poznamenala agentura AFP.

Generální prokurátor Baham Ryan Pinder předpokládá, že Spojené státy požádají o vydání zadrženého třicátníka. Zveřejněné komuniké také cituje vyjádření bahamského premiéra Philipa Davise, že obě země sdílejí zájem vyvodit odpovědnost vůči osobám spjatým s FTX, které zřejmě zradily důvěru veřejnosti a porušily zákon. Bahamy povedou vlastní vyšetřování.

Sam Bankman-Fried měl v úterý vystoupit před výborem Sněmovny reprezentantů, stejně jako nový šéf FTX John Ray, který bankrot přičetl „naprostému selhání“ bývalého vedení.

Úřady se snaží objasnit roli Bankmana-Frieda v bankrotu FTX, který otřásl celým odvětvím kryptoměn. Americká kryptoměnová burza FTX vyhlásila bankrot v listopadu.

Přiměla ji k tomu krize likvidity, která klienty připravila minimálně o miliardu dolarů (asi 24 miliard Kč), jak nedávno uvedla agentura Reuters. Bankman-Fried připustil, že při řízení pochybil a že nedokázal pádu FTX zabránit. Odmítl ale, že chtěl někoho podvést.

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...