Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Kryptoburza FTX dluží svým největším věřitelům desítky miliard korun

Cena kryptoměny bitcoin poprvé překonala hranici 30.000 dolarů (644 000 Kč). Za rok se zvýšila o více než 300 procent, ukazují data na webu CoinDesk. (2. ledna 2021) foto: Reuters

Zkrachovalá kryptoburza FTX dluží padesátce největších věřitelů téměř 3,1 miliardy dolarů, v přepočtu kolem 73,5 miliardy korun, informoval zpravodajský portál BBC. Kolaps druhé největší kryptoburzy na světě otřásl celým odvětvím kryptoměn. Soudní slyšení před americkým soudem se má konat v úterý.
  10:09

Z dokumentů, které kryptoburza FTX poskytla při vyhlášení úpadku, vyplývá, že peníze může dlužit až milionu lidí i firem. Deseti největším věřitelům, které nejmenovala, by měla splatit 1,45 miliardy dolarů.

Subjekty spojené s FTX dluží svému největšímu nezajištěnému věřiteli více než 226 milionů dolarů (více než pět miliard korun), vyplývá ze seznamu 50 největších věřitelů, který byl předložen v sobotu pozdě večer. Deset z nich má pohledávky přesahující 100 milionů dolarů (více než dvě miliardy korun), vyplývá dále z dokumentů.

Po pádu firmy odstoupil z vedení její zakladatel Sam Bankman-Fried. Na jeho místo nastoupil John Ray, bývalý likvidátor Enronu. V sobotu FTX uvedla, že zahájila revizi svých globálních aktiv a že připravuje prodej nebo reorganizaci některých podniků.

Není jasné, kolik lidé, kteří mají na burze finanční prostředky, dostanou na konci konkurzního řízení zpět. Mnozí odborníci varovali, že to může být jen zlomek toho, co do firmy vložili.

„Nikdy ve své kariéře jsem neviděl tak úplné selhání firemní kontroly a takovou naprostou absenci důvěryhodných finančních informací, jako to bylo zde,“ konstatoval Ray. Firemní prostředky se podle něj používaly na nákup osobních věcí a dokonce i domů pro zaměstnance. Kontrola výdajů společnosti neodpovídala standardům firemního vedení financí.

Autoři: ,

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...