Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Letecká doprava v Británii kolabuje. Kvůli chybějícímu personálu se ruší lety

Cestující čekají na obnovení zrušených letů. (1. června 2022) foto: Profimedia.cz

Na britských letištích se tvoří dlouhé fronty, ve středu tam bylo zrušeno 150 letů, včetně spoje aerolinek EasyJet z Manchesteru do Prahy. Situaci komplikuje vyšší zájem o cestování před začátkem letních prázdnin a nedostatek zaměstnanců letišť. Britové navíc mají ve čtvrtek a pátek volno, v zemi začínají oslavy spojené s výročím nástupu královny Alžběty II. na britský trůn.
  7:12

Na cestu se v následujících dnech podle BBC chystají v Británii dva miliony lidí. Ministr dopravy Grant Shapps vyzval v této souvislosti letecké společnosti a cestovní kanceláře, aby přestaly prodávat více letenek a zájezdů, než kolik dokáží skutečně zajistit. Podle organizace Airlines UK, která zastupuje velké britské aerolinky, je většina letů vypravena podle plánu. Podobné problémy se v Británii vyskytly už kolem Velikonoc.

Společnost EasyJet zrušila na letišti Gatwick nejméně 31 letů do destinací jako Bologna, Barcelona, Praha, Krakov a Edinburgh. Minulý týden letecká společnost uvedla, že v období od 28. května do 6. června bude z letiště zrušeno přibližně 24 letů denně.

Aerolinky zrušily desítky letů z Gatwicku

Aerolinky TUI Airways pokračují v rušení šesti letů denně na letišti v Manchesteru, což představuje čtvrtinu jejich letového řádu a týká se asi 34 tisíc cestujících. Společnost sice uvedla, že všichni dotčení zákazníci byli kontaktováni, ale někteří z nich uvedli, že jejich let zmizel z letového řádu a společnost TUI se jim neozvala.

British Airways zrušily 124 spojů z letiště Heathrow. Tvrdí, že to bylo naplánováno a že cestující o tom byli s předstihem informováni.

„Musíme zajistit, aby se neopakovaly situace, kterých jsme byli svědky v posledních dnech,“ řekl ministr Shapps. Připomněl, že britská vláda pomohla odvětví letecké dopravy změnou zákona, aby se urychlil nábor zaměstnanců.

Chybí personál

Šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Willie Walsh v úterý s ohledem na fronty na evropských letištích vyzval ke klidu a situaci připsal tomu, že odvětví nemá po pandemii covidu-19 dostatek zaměstnanců.

Podle Walshe se doba nutná k získání bezpečnostních průkazů pro nově přijaté zaměstnance v Británii prodloužila ze tří až čtyř týdnů až na tři měsíce. Zaučovat se může přijatý člověk teprve po získání bezpečnostní prověrky.

Letecký průmysl trpí nedostatkem zaměstnanců, které propustil za pandemie, kdy se mezinárodní doprava zastavila. Před pandemií letiště a letecké společnosti v Británii zaměstnávaly přibližně 140 tisíc lidí. Od té doby ale byly zrušeny tisíce pracovních míst, včetně asi 30 tisíc u britských leteckých společností.

Podle Paula Charlese, který vede poradenskou firmu The PC Agency a který dříve šéfoval společnosti Virgin Atlantic, je odvětví zahlceno od doby, kdy se po pandemii vrátila poptávka. Za chaos je podle něj odpovědná vláda, respektive její protipandemická opatření. Zdůraznil, že bez jistoty, kdy budou cestovní omezení zmírněna, nebylo odvětví schopno nabírat další zaměstnance.

Nábor nových pracovníků ale trvá dlouho, takže neexistuje rychlé řešení, konstatovala Kelly Sandhuová z organizace Aviation Recruitment Network. Poslední protipandemické omezení pro osoby cestující do Británie byla zrušena 18. března.

Rodina Chrise Thompsona, který je s manželkou a třemi dětmi na dovolené v tureckém městě Izmir, se rodina dozvěděla o zrušení letu společností TUI, kdy už prošla pasovou kontrolou. Řešení označil za „naprosto příšerné“. Rodina byla po více než pěti hodinách strávených na letišti v úterý večer ubytována v hotelu a bylo jim řečeno, že do Manchesteru mohou letět druhý den odpoledne.

„Nevědět, co se děje, začíná být frustrující,“ řekl. „Telefonní číslo na společnost TUI je neustále obsazené,“ dodal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!