Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gazprom zastavil dodávky plynu společnosti OMV. Rakousko se však připravilo

  20:14aktualizováno  16. listopadu 9:54
Rakousko už nedostává žádné dodávky plynu z Ruska. V sobotu ráno přestaly, potvrdila agentuře DPA mluvčí společnosti OMV. Podle rakouského kancléře kancléř Karla Nehammera je však země připravena, zásobníky jsou na zimu plné z 93 procent. Ruská společnost Gazprom rakouské firmě OMV sdělila, že od soboty ráno jí zastaví dodávky zemního plynu. Ceny plynu v této souvislosti na evropském trhu poskočily, překonaly hranici 45 eur za megawatthodinu.

Rakouský regulační úřad pro trhy s elektřinou a plynem Energie-Control Austria (E-Control) potvrdil, že Gazprom zastavil dodávky do obchodování a marketingu OMV v sobotu v 6:00 místního času.

Postup Gazpromu je reakcí na krok OMV, která ruské firmě pozastavila platby, aby získala částku 230 milionů eur, jež jí byla přiznána v arbitráži. Společnost OMV na platformě středoevropského plynárenského uzlu uvedla, že ji Gazprom informoval, že dodávky v sobotu ráno sníží na nulu.

Gazprom později uvedl, že v sobotu pošle do Evropy přes Ukrajinu 42,4 milionu metrů krychlových plynu, což je stejné množství jako v pátek, a to navzdory dřívějšímu oznámení, že ode dneška ukončuje dodávky do Rakouska. Informovala o tom agentura Reuters. Agentura DPA napsala, že jí mluvčí OMV potvrdila, že Rakousko od dnešního rána žádný plyn z Ruska nedostává.

Ruská agentura Interfax uvedla, že OMV už mezi příjemci není, nicméně, že vývoz plynu z Ruska přes Ukrajinu je stabilní. Poznamenala také, že rakouská společnost dosud odebírala přibližně 40 procent ruského plynu směřujícího do Evropy přes Ukrajinu.

Rakousko zastavení dodávek plynu z Ruska čekalo, uvedl rakouský kancléř Karl Nehammer ještě v pátek. Země má podle něj zásobníky plné z 93 procent a nikdo nebude v zimě mrznout.

„Stalo se tedy něco, co jsme už dlouho očekávali, od začátku války na Ukrajině, a na tuto situaci jsme se připravovali,“ řekl Nehammer na tiskové konferenci.

„Nikdo nás nebude vydírat. Ani ruský prezident ne,“ uvedl kancléř. „Nenecháme Putinovu vládu, ani Putina samotného, aby nás srazili na kolena,“ citovala ho agentura APA.

Kvůli rostoucí nejistotě ohledně dodávek ruského plynu do Evropy Rakousko již dříve zvýšilo úsilí o zajištění dodávek z jiných zemí, jako je Turecko a Norsko.

Na skutečnost, že hrozí zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu ještě před koncem roku právě kvůli arbitrážnímu řízení proti Gazpromu, upozornila společnost OMV už ve čtvrtek. Firma se podle svého vyjádření na možné zastavení dodávek z Ruska delší dobu připravuje. Má zajištěnu přepravní kapacitu z Německa a z Itálie, stejně jako dlouhodobé kontrakty s dalšími dodavateli plynu. Může dodávat i zkapalněný zemní plyn (LNG) z Nizozemska.

Soud OMV přiznal odškodné 230 milionů eur. Rakouská společnost se domáhala náhrady za nepravidelné dodávky plynu a úplné zastavení dodávek do Německa v srpnu 2022. OMV navíc s ruskou státní společností vede několik dalších sporů.

Naplněnost zásobníků

Zdroj: Plynárenská infrastruktura v Evropě - AGSI (gie.eu)

Ceny plynu na hlavním evropském trhu s plynem vyskočily na více než 45 eur za megawatthodinu poprvé od listopadu loňského roku, uvedl list The Guardian s tím, že jde o nárůst o pět procent. Před dvěma lety se megawatthodina prodávala i za více než 90 eur.

Rakouský dovoz plynu z Ruska se datuje do doby studené války. Rakousko se stalo jednou z prvních západních zemí, které začaly dovážet plyn z tehdejšího Sovětského svazu v roce 1968 a to přes uzel Baumgarten poblíž hranic se Slovenskem, který vyřizoval dodávky přes Ukrajinu. Tento vztah měl stejně skončit začátkem příštího roku s vypršením smlouvy mezi Gazpromem a OMV.

Rakousko zůstávalo jednou z mála evropských zemí, které byly stále závislé na ruském plynu i po zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Většina Evropy tento dovoz snížila.

Zastavení dodávek plynu pro Rakousko znamená, že Rusko bude nyní dodávat významné objemy plynu pouze do Maďarska a na Slovensko, v případě Maďarska prostřednictvím plynovodu vedoucího převážně přes Turecko. Před invazí Ukrajiny z února 2022 pokrývalo Rusko 40 procent potřeb plynu Evropské unie.

Autoři: ,