Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gazprom: Jsme ochotní vyloučit dodávky plynu pro povstalce v Donbasu

Ekonomika

  13:18
MOSKVA - Ruský plynárenský gigant Gazprom je ochoten dohodnout se s Ukrajinou na kompromisu ohledně dodávek plynu do povstaleckých regionů na východě země. Televizní stanici Rossija-24 to řekl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Šéf Gazpromu Alexej Miller potvrdil Putinova slova, kterého doprovázal na cestě do Turecka. „Konec, projekt je uzavřen,“ řekl Miller novinářům v komentáři k prohlášení ruského prezidenta. foto: Reuters

„V tuto chvíli jsme připraveni vyloučit dodávky plynu do Donbasu z našich jednání (s Ukrajinou),“ prohlásil Kuprijanov. 

Dodal rovněž, že Ukrajina má předplacený plyn z Ruska do konce tohoto týdne. Pokud Gazprom neobdrží do konce týdne z Ukrajiny další platbu, dodávky plynu zastaví.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská komise ve čtvrtek oznámila, že pozvala energetické ministry Ukrajiny a Ruska na jednání do Bruselu v pondělí. Komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič podle mluvčí komise poslal ministrům dopis s pozváním na trojstranné rozhovory. „Nyní čekáme na závěrečné potvrzení z obou stran, zda se zúčastní,“ uvedla mluvčí EK Anna-Kaisa Itkonenová. 

Gazprom již dříve varoval, že by přerušení dodávek plynu na Ukrajinu mohlo znamenat riziko pro tranzit této suroviny do Evropy. Rusko má na celkové spotřebě plynu v Evropě zhruba třetinový podíl a více než 40 procent tohoto plynu teče do Evropy přes Ukrajinu. Celkem Evropa loni obdržela z Ruska 147 miliard metrů krychlových.

Ukrajinská státní plynárenská firma Naftogaz tento týden obvinila Gazprom, že jí dvakrát dodal méně než polovinu denního množství plynu, které měla předplacené. 

Firma dodala, že nemůže uskutečnit platbu předem, dokud nedostane od Gazpromu garance, že dodrží dohodu o zimních dodávkách. Gazprom oznámil, že dodal veškerý dojednaný plyn, pouze část ho šla přímo do povstaleckých oblastí, kam Kyjev minulý týden dodávky plynu přerušil.

Gazprom loni v létě přerušil dodávky zemního plynu na Ukrajinu kvůli vysokým nedoplatkům Naftogazu. Na konci října se pak obě stany za evropského zprostředkování dohody o zimních dodávkách. Dohoda, která je platná do konce března, Ukrajině ukládá platit předem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!