Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

General Motors přesune zahraniční ústředí ze Šanghaje do Singapuru

Ekonomika

  9:31
SINGAPUR - Největší americká automobilka General Motors přesune od druhého čtvrtletí příštího roku ústředí svých zahraničních aktivit z Šanghaje do Singapuru. Firma uvedla, že Šanghaj zůstane centrálou její čínské divize, kterou General Motors letos oddělila od ostatních zahraničních aktivit.

Logo GM foto: ČTK

General Motors zvažovala několik dalších míst i to, zda ponechá zahraniční ústředí v Šanghaji, nakonec se ale rozhodla pro Singapur. "Singapur nabízí několik výhod, včetně větší blízkosti ke klíčovým trhům, jako je seskupení ASEAN, Indie, Blízký východ a Afrika," řekla viceprezidentka odboru pro styk s veřejností u divize zahraničních aktivit Lori Arpinová.

Lákající Singapur

Přesun zahraničního ústředí firmy je dalším dokladem úspěšné snahy Singapuru lákat nadnárodní společnosti vstřícným daňovým režimem, užíváním angličtiny, kvalifikovanou pracovní silou a vysokou kvalitou života. Čína se sice stala největším automobilovým trhem světa, schopnost Šanghaje nebo Pekingu konkurovat Singapuru a Hongkongu v získávání centrál velkých zahraničních firem ale podkopává zejména vysoké znečištění ovzduší.

General Motors uvedla, že v Singapuru bude mít kolem 120 zaměstnanců, kteří budou dohlížet nad činností firmy v Asii a Tichomoří, Indii, Jižní Koreji, Africe, na Blízkém východě a nad dceřinými firmami Chevrolet a Cadillac Europe. V šanghajské centrále, která bude řídit čínské aktivity, zůstane zhruba 250 lidí.

Přeplněná centrála

General Motors v roce 2004 přemístila své regionální ústředí pro Asii a Tichomoří ze Singapuru do Šanghaje, kde po několika letech vznikla i zahraniční centrála firmy. Podle analytika výzkumné společnosti LMC Automotive Johna Zenga ale šanghajské ústředí začalo být "moc přeplněné" a mělo na starosti příliš mnoho činností.

Nadnárodní firmy se nyní začínají po mnohaleté expanzi v Číně zaměřovat na ostatní rozvíjející se trhy v Asii a jinde. "Čína je nyní etablovaným trhem a oni potřebují expandovat v dalších zemích," řekl agentuře AP analytik společnosti IHS Automotive Namrita Chow.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat