Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Generální ředitel Volkswagenu odstoupil. Kvůli manipulacím s emisemi

USA

  17:14
WOLFSBURG - Generální ředitel německé automobilky Volkswagen Martin Winterkorn (68) odstoupil z funkce, a převzal tím zodpovědnost za skandál kolem manipulací s emisemi u naftových vozů. Winterkorn oznámil rezignaci po dnešním zasedání řídícího výboru dozorčí rady koncernu, jehož součástí je i česká Škoda Auto.

Šéf německé automobilky Volkswagen Martin Winterkorn foto: Reuters

Akcie Volkswagenu mírně oživily

Akcie německé automobilky Volkswagen dnes oživily o pět procent a mírně ubraly ze zhruba třetinové ztráty prvních dvou dní týdne, kdy společnost zasáhly zprávy o manipulování s emisemi u jejích naftových vozů. Analytici vzestup odůvodňují zpětnými nákupy a šířením divokých spekulací ohledně dalšího osudu skupiny, jejíž součástí je i česká Škoda Auto. Ztráty po skandálu jsou stále vysoké.

„Volkswagen potřebuje nový začátek - a také na personální úrovni. Mou rezignací tomu dělám místo,“ prohlásil Winterkorn. Ujistil, že sám o manipulacích s emisemi nevěděl, a dodal, že byl těmito informacemi „šokován“.

Automobilka musela tento týden po zjištění amerických úřadů přiznat, že do 11 milionů svých aut instalovala software, který rozpoznává, kdy je vůz testován na emise, a až v té chvíli spustí systém, který emise při testování snižuje Skandál kolem automobilky Volkswagen vypukl v pátek, kdy firmu z manipulace emisních měření u naftových vozů obvinila americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA).

Volkswagen pod tlakem

Volkswagenu v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (437 miliard Kč) a začalo tam proti němu kriminální vyšetřování; skandál navíc tento týden začaly vyšetřovat i některé evropské země a ve středu přípravné vyšetřování oznámila spolková země Dolní Sasko, kde sídlí ústředí skupiny.

Volkswagen vyšetří zatajování emisí u vozů. Hrozí mu pokuta 400 miliard

Pětičlenný řídící výbor dozorčí rady Volkswagenu zpovídal Winterkorna v sídle společnosti ve Wolfsburgu od rána, aby mohl předložit své doporučení dalších kroků pátečnímu zasedání dozorčí rady. Volkswagen se kvůli skandálu dostal pod silný tlak, který ještě zvýšil zhruba třetinový propad tržní hodnoty společnosti za první dva dny týdne.

Winterkorn se generálním ředitelem a šéfem představenstva koncernu Volkswagen stal počátkem roku 2007 a nynější smlouva mu měla vypršet na konci příštího roku. Letos v dubnu vyšel vítězně z mocenského souboje s tehdejším šéfem dozorčí rady a patriarchou Volkswagenu Ferdinandem Piëchem, který odmítal Winterkornovi prodloužit smlouvu, ale po své prohře odstoupil. Winterkornovi měla právě v pátek dozorčí rada prodloužit smlouvu o dva roky.

Kauza s falšováním údajů o emisích

18. září - Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila Volkswagen, že do svých vozidel s naftovými motory instaloval software, který umožňuje skrýt skutečnou hladinu vypouštěných emisí, a tím se snažil obejít zákony na ochranu ovzduší. V USA za to automobilce hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (436 miliard Kč).

20. září - Šéf VW Martin Winterkorn oznámil, že firma nechá nezávisle vyšetřit zjištění amerických úřadů, že do dieselových automobilů nainstalovala software zatajující skutečné množství emisí. Dodal, že celého případu "hluboce lituje".

21. září - Německá vláda nařídila důkladnou kontrolu naftových automobilů společnosti Volkswagen. Americké ministerstvo spravedlnosti podle zdrojů agentury Bloomberg dalo pokyn k zahájení trestního vyšetřování případu.

  • - Akcie automobilky Volkswagen se v první den, kdy se s nimi od vypuknutí skandálu obchodovalo, propadly téměř o pětinu.

22. září - Francie a Británie vyzvaly k tomu, aby se skandál kolem emisí automobilů VW vyšetřil na úrovni celé EU. Evropská komise uvedla, že je kvůli případu v kontaktu s Volkswagenem i americkými úřady. Vlastní vyšetřování VW oznámily Švýcarsko, Itálie a Jižní Korea. Koncern přiznal, že softwarem určeným k falšování emisních měření bylo vybaveno 11 milionů aut.

  • - Akcie Volkswagenu pokračovaly v prudkém poklesu a znovu ztratily téměř pětinu hodnoty. Za dva dny se tržní hodnota firmy snížila zhruba o třetinu. Trhy reagovaly mimo jiné na to, že Volkswagen kvůli skandálu zhoršil výhled hospodaření a oznámil, že ze zisku třetího čtvrtletí vytvoří rezervu 6,5 miliardy eur (176 miliard Kč) na náklady kolem aféry.
  • - Objevily se spekulace o tom, že se kýve křeslo pod generálním ředitelem skupiny Winterkornem. Mluvčí Volkswagenu ale zprávu listu Taggesspiegel označil za "nesmysl".
23. září - Německé ministerstvo dopravy popřelo obvinění, že vědělo o technologii, kterou automobilka Volkswagen používala k manipulaci s emisemi u naftových vozů. Němečtí prokurátoři zahájili předběžné vyšetřování tohoto případu.

  • - České ministerstvo dopravy oznámilo, že je připraveno svolat ke kontrole majitele aut koncernu Volkswagen včetně domácí Škody, které jsou vybaveny motorem TDI s možností obcházet emisní měření.
  • - Akcie Volkswagenu při ranním obchodování pokračovaly v poklesu, později ale zamířily vzhůru a po poledni vykazovaly zhruba tříprocentní růst.
  • - Generální ředitel Volkswagenu Martin Winterkorn odstoupil z funkce a převzal tím zodpovědnost za skandál kolem manipulací s emisemi u naftových vozů.
Autor: