Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Generálním ředitelem SŽDC bude dosavadní náměstek Svoboda. Nahradí Surého

Ekonomika

  9:59aktualizováno  11:16
PRAHA - Generálním ředitelem Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) jmenovala ve čtvrtek správní rada dosavadního náměstka pro provozuschopnost dráhy Jiřího Svobodu (1970). Nahradil Pavla Surého, který ke konci února rezignoval. Do konce září má nový šéf předložit plán na snížení celkového počtu vedoucích zaměstnanců SŽDC o tři procenta.

sždc logo foto: Lidovky.cz

Svoboda byl po Surého rezignaci pověřen řízením podniku. „Na základě vysoké odbornosti a dlouhodobých kladných zkušeností s prací pana náměstka Svobody jsme se rozhodli pro jeho jmenování do funkce generálního ředitele SŽDC,“ uvedl předseda SŽDC Vladimír Novotný.

Jiří Svoboda

  • Náměstkem generálního ředitele SŽDC pro provozuschopnost dráhy byl jmenován 1. července 2016. Řízením SŽDC byl pověřen již po únorové rezignaci svého předchůdce Pavla Surého.
  • K tehdejším Československým drahám nastoupil po maturitě na Střední průmyslové škole v České Třebové v roce 1988. Do roku 1996 poté působil jako výpravčí vlaků.
  • Od roku 1997 pracoval na pozicích vedoucího technické skupiny a technicko-ekonomického náměstka železniční stanice Česká Třebová.
  • Poté přesídlil do Pardubic, kde působil u Českých drah jako ekonomický náměstek obchodně-provozního ředitelství, vedoucí finančně ekonomického útvaru a opět jako ekonomický náměstek u pardubické Správy dopravní cesty.
  • Od roku 2006 byl ředitelem kanceláře ekonomického náměstka generálního ředitele ČD a následně i SŽDC. V listopadu 2011 se stal ředitelem odboru nákupu a veřejných zakázek.
  • Narodil se 14. května 1970. Je absolventem Evropského polytechnického institutu v Kunovicích, má titul MBA.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) na začátku března uvedl, že nevidí smysluplné dělat výběrové řízení na nového generálního ředitele SŽDC a doporučil, ať podnik řídí právě Svoboda.

Svoboda by se podle svých slov chtěl více zaměřit na regionální tratě, nádražní budovy nebo revize IT systémů. „To jsou témata, ze kterých budou vycházet i mé první kroky,“ uvedl při jmenování.

SŽDC, pro kterou pracuje asi 17 000 lidí, spravuje celostátní i regionální tratě, jež vlastní stát. Od roku 2016 se stará také o nádraží, která koupila od Českých drah.

Surý řídil SŽDC od května 2014, na funkci generálního ředitele rezignoval ke konci února. Podle tiskové zprávy SŽDC ho k tomu vedly osobní důvody. Surý se poté stal šéfem oblastního podniku SŽDC v Plzni.

Svoboda nastoupil po maturitě v roce 1988 k tehdejším ČSD jako výpravčí. Od roku 1997 pracoval na pozicích vedoucího technické skupiny a technicko-ekonomického náměstka stanice Česká Třebová. Poté přesídlil do Pardubic, kde působil u Českých drah jako ekonomický náměstek, vedoucí finančně ekonomického útvaru a opět jako ekonomický náměstek u tamní Správy dopravní cesty. Od roku 2006 byl ředitelem kanceláře ekonomického náměstka generálního ředitele ČD a následně i SŽDC. V listopadu 2011 se stal na SŽDC ředitelem odboru nákupu a veřejných zakázek. Od července 2016 byl jmenován náměstkem generálního ředitele pro provozuschopnost dráhy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!