Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Někdejší kancléř Schröder opouští Rosněfť. V Německu čelil kvůli ruskému angažmá kritice

Německý exkancléř Gerhard Schröder a ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru v roce 2015 foto: Profimedia.cz

Někdejší německý sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder se rozhodl skončit v dozorčí radě ruské státní ropné společnosti Rosněfť. Firma v pátek zveřejnila Schröderovo rozhodnutí, že nemůže mandát v dozorčí radě dále vykonávat.
  14:27

Oznámení přišlo jen den poté, co rozpočtový výbor Spolkového sněmu odebral Schröderovi peníze na kancelář, na kterou měl z veřejných peněz jako bývalý šéf německé vlády nárok. Spolu se Schröderem v dozorčí radě skončí také německý manažer Matthias Warnig považovaný za člověka blízkého Kremlu. „Chápeme jejich rozhodnutí a děkujeme jim za jejich pokračující podporu,“ uvedl Rosněfť v prohlášení.

Schröder v Německu čelí tvrdé kritice za to, že se po ruské invazi na Ukrajinu nevymezil vůči Rusku a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, jehož v minulosti označil za přítele a čistokrevného demokrata. Němečtí političtí představitelé včetně jeho domovské sociální demokracie (SPD) Schrödera žádali, aby z vedení ruských společností odešel již dříve. Bývalý kancléř, který Německo vedl v letech 1998 až 2005, vedle Rosněftu působí také ve společnostech Nord Stream AG a Nord Stream 2 AG.

Rozpočtový výbor Spolkového sněmu se rozhodl 78letého Schrödera potrestat tím, že mu odebral peníze na chod kanceláře. Za loňský rok šlo o více než 400 000 eur (skoro deset milionů korun).

Týdeník Der Spiegel v pátek na svých internetových stránkách napsal, že Schröder nechá přezkoumat, zda je rozhodnutí rozpočtového výboru v souladu s právem. Najal si na to prominentního ústavního právníka Michaela Nagela. Ten v minulosti obhajoval například bývalého prezidenta Chrisitana Wulffa v procesu kolem údajného přijímání různých výhod. Soud Wulffa začátkem roku 2014 zprostil obvinění ve všech kauzách.

Nagel podle agentury DPA potvrdil, že nyní bude pracovat pro Schrödera, dále se k věci ale vyjadřovat nechtěl.

Rozpočtový výbor ale Schröderovi ponechal výsluhový důchod a státem placenou ochranku. Ve čtvrtek se také Evropský parlament velkou většinou hlasů vyslovil pro zařazení někdejšího kancléře na sankční seznam Evropské unie. To by mohlo vyústit až ve zmrazení či zabavení majetku.

Schröderovi navíc hrozí vyloučení z řad SPD. Odebrání členství je ale náročný proces, proto z vedení strany opakovaně na adresu bývalého kancléře zaznívají výzvy, aby odešel dobrovolně.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat