Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Globální hodnota fúzí a akvizic byla letos čtvrtá nejvyšší v historii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

New York Celosvětová hodnota fúzí a akvizic letos činila 3,9 bilionu dolarů (88,3 bilionu Kč). To je o něco méně než loni, kdy dosáhla 3,96 bilionu dolarů. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila agentura Refinitiv.

Navzdory mírnému poklesu je však letošní údaj čtvrtý nejvyšší za dobu, kdy se tyto údaje sledují. K vysokému údaji přispěl hlavně růst velkých dohod, který kompenzoval pokles zahraničních dohod.

Zahraniční akvizice se snížily o 25 procent na 1,2 bilionu dolarů, což je nejméně od roku 2013. Přispěla k tomu zvýšená geopolitická nejistota a přísnější kontroly regulátorů.

Počet fúzí a akvizic v hodnotě více než deset miliard USD se letos naopak zvýšil o osm procent na 43, což bylo nejvíce od roku 2015. Na celkové letošní hodnotě fúzí a akvizic se téměř čtvrtinou podílelo 21 dohod v hodnotě více než 20 miliard USD.

Spojené státy se na celkovém objemu fúzí a akvizic letos podílely téměř polovinou. Jejich hodnota se zvýšila o šest procent na 1,8 bilionu USD. Daleko za USA se drží Evropa a Asie, v každém z regionů byly oznámené transakce něco přes 740 miliard USD.

V Evropě byla největším trhem Británie, kde však hodnota dohod klesla o čtyři procenta na 220,6 miliardy USD, hlavně kvůli nejistotě související s odchodem Británie z EU. V Asii pak jedničkou byla Čína, kde se hodnota fúzí a akvizic snížila o 14 procent na 380,3 miliardy USD, napsala agentura Reuters.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...