Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výrobce Ramy či zubních past Signal postaví na Kubě novou továrnu

Ekonomika

  9:12
HAVANA - Na Kubu se po několika letech sporů o vlastnictví tamního společného podniku vrací globální výrobce spotřebního zboží Unilever. Britsko-nizozemská společnost v pondělí podepsala dohodu o výstavbě továrny na mýdla, zubní pasty a další produkty ve zvláštní rozvojové zóně v přístavu Mariel západně od Havany.
Zubní kartáček - ilustrační foto

Zubní kartáček - ilustrační foto foto: Shutterstock

Unilever má do výstavby nového závodu investovat 35 milionů dolarů (asi 870 milionů Kč). Továrna se má otevřít do roku 2018 a má vyrábět šampony Sedal, deodoranty Rexona, prací prášky Omo, mýdla Lux a zubní pasty Close-Up, sdělila firma podle agentury Reuters.

Unilever opustil Kubu v roce 2012 kvůli sporu o vlastnictví většinového podílu ve společném podniku na ostrově. Nyní se společnost dohodla, že bude mít v podniku 60 procent a zbylých 40 procent bude vlastnit kubánský státní podnik Intersuchel.

V minulých letech kubánští komunisté požadovali, aby stát držel ve společných podnicích se zahraničními firmami většinové podíly. Od té doby se ale Havana více otevřela investicím a před dvěma roky otevřela zónu Mariel.

Dohodu Unilever podepsal za přítomnosti nizozemské ministryně zahraničního obchodu Lilianne Ploumenové, kterou na ostrov doprovodila delegace zhruba 60 podnikatelů. Unilever založil společný podnik na Kubě jako jedna z prvních západních firem už v 90. letech.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat