Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Google a Apple špiclují pohyb svých klientů

Ekonomika

  20:49aktualizováno  27. dubna 10:31
PRAHA - Chytré telefony vybavené operačními systémy od společností Apple a Google shromažďují data o poloze svých uživatelů, která potom posílají jmenovaným společnostem. Obě firmy mohou díky těmto informacím budovat rozsáhlou databázi pohybu svých zákazníků. Na kauzu upozornil jako první deník The Wall Street Journal.

Steve Jobs foto: ČTK

"Telefony vědí, kde jste, a potřebují to vědět kvůli mnoha službám, které nabízíme," řekl minulý týden mluvčí Googlu Mike Nelson listu New York Times. Podle zástupců společností jsou data anonymní a nejsou vázána ke konkrétní osobě. Podle organizací zabývajících se ochranou osobních dat ale není složité přiřadit pohyb určitého telefonu k jeho uživateli.

Čtěte více:

Cena takových informací rapidně roste. Současnou hodnotu trhu se službami založenými na lokalizaci uživatele vyčíslila společnost Gartner na 2,9 miliardy dolarů. (zhruba 48 miliard korun). Do roku 2014 dokonce jeho hodnota podle odhadů stoupne až na 8,3 miliardy dolarů. Lokalizace patří mezi nejcennější informace, které mobilní telefon může poskytnout, protože může inzerentům ukázat nejen to, kde uživatel byl, ale kam může směřovat a co tam bude mít tendenci koupit.

Mobily využívající operační systém Android od společnosti Google podle zjištění bezpečnostního analytika Samyho Kamkara sbírají údaje o poloze majitele telefonu každých několik vteřin a tyto údaje předávají zpět Googlu několikrát do hodiny. K unikátnímu identifikačnímu údaji o telefonu přístroj přeposílá také několik dalších informací jako název, lokace a síla signálu nejbližších bezdrátových internetových sítí.

Infografika - klikněte pro zvětšení

a

Způsob sběru dat společností Apple se liší pouze ve frekvenci odesílání. Mobil informace Applu předává jednou za 12 hodin, uvádí Wall Street Journal.

Zástupci společnosti Google se proti nařčení ohrazují a LN sdělili:

 "Veškeré sdílení informací o poloze mobilního telefonu s operačním systémem Android podléhá vědomému povolení samotného uživatele. Dáváme našim uživatelům k dispozici potřebné informace o sdílení těchto dat a také možnost kontroly jak nad sběrem, tak i sdílením a využíváním informací o poloze. Ty slouží výhradně ke zvyšování uživatelského komfortu při využivání mobilních telefonů s OS Android. Některá data o poloze jsou proto na omezenou dobu uchována přímo v mobilním zařízení, data, která jsou zasílána na lokační servery Googlu, jsou anonymní a nejsou vázána na konkrétního uživatele, tudíž ho podle nich nelze dohledat."

Uživatelé mohou podle odborníků nežádoucímu vysílání citlivých dat zabránit, ale vyřadí tím z provozu i některé důležité funkce a aplikace jako například mapy, navigaci nebo dopravní informace.

Data o pohybu svého majitele navíc mobily s operačním systémem od Googlu a Applu ukládají do své paměti. Britský deník The Guardian citoval bezpečnostní analytiky, podle kterých mobily po spojení s počítačem do něj nahrávají informace o poloze svého majitele v nekódované podobě.

Přístup k těmto datům pak může potenciálně získat kdokoli, kdo se do počítače uživatele dostane. Například hacker či ochránci zákona, kteří již v minulosti podle deníku New York Times podobné informace k vyšetřování použili. "Shromažďovat, ukládat a zpřístupňovat informace o poloze zákazníka ke komerčním účelům bez jejich výslovného souhlasu je nepřijatelné a je to porušením zákona," uvádí na svých webových stránkách americký republikánský senátor Ed Markey, který od Applu žádá v této věci vysvětlení.

V Evropě, kde jsou práva na ochranu soukromí obvykle ještě přísnější než ve Spojených státech, se možností porušování zákona začaly zabývat příslušné úřady a agentury. Na firmu Apple se mimo jiné obrátila německá Agentura dohledu nad ochranou dat, kterou zajímá hlavně účel, za kterým jsou informace v počítači uchovávány. Vyšetřování zahájily také italské orgány na ochranu dat a první kroky podnikly i francouzské úřady.