Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Google bude kvůli Číně spolupracovat s tajnou službou

Google; bezpečnost; Čína. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google; bezpečnost; Čína. Ilustrační foto. | foto: Reuters

NEW YORK Americká internetová společnost Google se kvůli nedávným útokům hackerů na svou službu elektronické pošty obrátila na americkou tajnou službu National Security Agency (NSA).

Provozovatel nejznámějšího internetového vyhledavače v lednu z napadení obvinil Čínu a událost poté vnesla napětí do čínsko-amerických vztahů. Jeho současná dohoda o spolupráci s NSA, s jejíž pomocí se Google chce dozvědět více o útocích, ale znepokojuje ochránce občanských svobod, uvedl deník The New York Times (NYT).

Odchod Google z Číny

Google v lednu upozornil, že by mohl odejít z čínského trhu, pokud bude vládou dále nucen spolupracovat na cenzuře internetového vyhledávání. Firma navíc oznámila, že se v polovině prosince stala terčem útoku hackerů z čínského území.

Google tehdy naznačil, že za útokem by mohly stát čínské úřady. Později internetová firma své prohlášení o možném odchodu z čínského trhu zmírnila.

Podle něj se Google prostřednictvím NSA snaží získat více informace o identitě útočníků. Firma po napadení své e-mailové služby, jehož hlavním cílem podle ní bylo získat informace ze schránek čínských disidentů, zveřejnilo jenom kusé informace.

NSA má podle newyorského deníku rozsáhlé prostředky pro sledování mezinárodní počítačové sítě, a mohla by tak k objasnění případu výrazně přispět.

Mluvčí společnosti Google odmítla informace o spolupráci s tajnou službou komentovat. "NSA se nemůže vyjadřovat ke konkrétním vztahům, které může, ale nemusí mít s americkými společnostmi," uvedla zase mluvčí tajné služby.

Dodala ale, že agentura kvůli bezpečnosti informačních systémů pracuje se "pestrou paletou komerčních partnerů".

Ohroženo soukromí uživatelů?

NSA je odpovědná například za sledování zahraničních informačních a komunikačních sítí, na starost má ale mimo jiné bezpečnost počítačových sítí americké vlády, což je zřejmě další z důvodů, proč se na ni Google obrátil.

"Tohle je druhá tvář NSA, je to bezpečnostní služba, která dělá obranná opatření. Není tak neobvyklé, když do ní přicházejí lidé s tím, aby služba prověřila kód jejich programu," řekl deníku odborník na počítačovou bezpečnost James A. Lewis.

Dohoda, kterou Google s NSA uzavřel, podle NYT tajné službě neumožní přístup k informacím o uživatelích služeb internetového giganta. Přesto ale vyvolala obavy ochránců občanských svobod a práva na soukromí.

"Google a NSA jsou na začátku tajné dohody, která může mít dopad na soukromí milionů uživatelů produktů a služeb společnosti Google po celém světě," řekl Marc Rotenberg, jenž vede washingtonskou organizaci Electronic Privacy Information Center.

Chceme jednotný internet

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová v zásadním projevu na konci minulého měsíce vyzvala k tomu, aby země, které se podílejí na kybernetických útocích, nesly následky. Varovala také před státní cenzurou internetu.

Spojené státy podle ní chtějí "jednotný internet", na kterém by mělo celé lidstvo přístup k informacím. USA proto chtějí zvýšit své úsilí na podporu svobody na celosvětové počítačové síti. Čína následně Spojené státy obvinila ze snah o informační imperialismus.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!