Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Google je důvěryhodnější zdroj zpráv než servery, ze kterých čerpá

Ekonomika

  7:36
NEW YORK - Internetové vyhledávače se pro veřejnost letos poprvé staly důvěryhodnějším zdrojem všeobecného zpravodajství a informací než tradiční média. Ukazují to výsledky průzkumu důvěry, který každoročně provádí nadnárodní společnost Edelman.
Google – ilustrační foto.

Google – ilustrační foto. foto: Reuters

Zprávám, které zveřejní internetové vyhledávače, jako je třeba Google, podle něj důvěřuje 64 procent dotázaných, zatímco informacím v tradičních médiích 62 procent informované veřejnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě větší důvěře se internetové vyhledávače coby zdroj zpráv těší mezi mladými lidmi z takzvané generace Y, tedy narozenými přibližně od roku 1980 do přelomu tisíciletí. V této skupině zprávám ve vyhledávačích důvěřuje dokonce 72 procent oslovených, zatímco u tradičních médií je to 64 procent.

Edelman studii Trust Barometer poprvé uskutečnil před 15 lety a letošního průzkumu se zúčastnilo zhruba 27.000 lidí na 27 trzích, uvedl internetový server Quartz. Výsledky budou představeny účastníkům Světového ekonomického fóra, které se právě koná v Davosu.

Google je největší vyhledávač

Největším internetovým vyhledávačem na světě je Google, který přitom události zpravodajsky sám nepokrývá. Informační služby zajišťuje tím, že zobrazuje internetové odkazy na zprávy zveřejněné na jiných webech. Jim ale uživatelé podle zmíněného průzkumu důvěřují méně než samotnému agregátoru.

Google se v řadě zemí pře s vydavateli novin. Ti jej viní, že k zajišťování informačních služeb využívá jejich obsah, na který se vztahují autorská práva. Google se brání poukazování na to, kolik čtenářů si weby zobrazí.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...