Úterý 17. září 2024, svátek má Naděžda
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Konec monopolu Google? Přelomový rozsudek může vyústit v rozdělení firmy

Budova společnosti Google v New Yorku. (26. února 2024) foto: AP

Přelomové rozhodnutí soudu v americkém Washingtonu, podle něhož má společnost Google v rozporu se zákonem monopol na poli internetového vyhledávání, má první možné návrhy dohry. Vedou se i debaty i o možném rozštěpení firmy, informovala agentura Bloomberg s odkazem na své zdroje.
  20:08

Soudní proces mezi Googlem a americkým ministerstvem spravedlnosti je největším antimonopolním sporem za poslední čtvrtstoletí. Pokud se nedávný verdikt skutečně potvrdí a nabude právní moci, není zatím jasné, jak konkrétně by měl stát s nezákonnou monopolizací Googlu skoncovat. Mezi možné scénáře se řadí i plán na rozdělení, které by prodejem mohl nejpravděpodobněji odnést operační systém Android anebo webový prohlížeč Chrome, píše Bloomberg.

Američtí úředníci by se však mohli také snažit prosadit prodej platformy AdWords (respektive Google Ads), kterou Google využívá k prodeji reklamy. Ministerstvo může podle Bloombergu také usilovat o zákaz několika exkluzivních smluv o sdílení více údajů s konkurencí. Dále může jít také o omezení, která by Googlu bránila získání výhod kolem produktů spojených s umělou inteligencí.

Google za své postavení platil miliardy

Nedávný verdikt přišel asi rok od zahájení procesu. Pro Alphabet, mateřskou společnost Googlu, jde o ránu, která může dramaticky změnit způsob jejího podnikání jako jednoho z největších technologických gigantů na světě. Mezi klíčové argumenty se řadí snahy Googlu o uzavření dohod s mobilními operátory, aby získal silné výchozí pozice kupříkladu ve smartphonech a ovládl v nich vyhledávání.

Úřad amerického ministerstva spravedlnosti rovněž tvrdí, že Google každý rok platí zhruba 10 miliard dolarů (asi 230 miliard korun) telekomunikačním firmám, výrobcům chytrých telefonů i prohlížečů, aby se zbavil konkurentů a udržel si tímto způsobem obrovský podíl na trhu s vyhledávači. Soud ve Washingtonu toto potvrdil a upřesnil, že v některých zařízeních dokonce prohlížeč Google Chrome ani nelze odstranit, což je pro ostatní vyhledávače obrovská komplikace.

Největší rozpad americké firmy od 80. let?

Právní zástupci Googlu uvedli, že se proti rozhodnutí odvolají. Soudce ale zároveň již nařídil oběma stranám sporu, aby se začaly již připravovat na druhou fázi případu, která se bude týkat konkrétních návrhů na obnovení hospodářské soutěže, a to právě včetně možného rozdělení Googlu. Nucené rozdělení by bylo největším rozpadem americké společnosti od rozdělení firmy AT&T v 80. letech minulého století.

Operační systém Android používá po celém světě zhruba 2,5 miliard lidí. Agentura Bloomberg uvedla, že právě odprodej této části je mezi právníky ministerstva spravedlnosti nejčastěji diskutovaným řešením současné monopolní situace.

Americký soudce zároveň uvedl, že Google se snaží monopolizovat si i reklamu, a to zejména ve vztahu ke Google Ads. Jde zejména o reklamy, které se ve vyhledávači umisťují na prvních pozicích po zadání klíčových slov.

Takto získané příjmy jsou pro Google klíčové, neboť stojí přibližně za dvěma třetinami celkových příjmů firmy z reklam ve vyhledávání. Jen za rok 2020 takto Google utržil zhruba 100 miliard amerických dolarů (2,2 bilionu Kč).

Autor: