Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tvůrce Androidu měl dostat odstupné ve výši dvou miliard korun. I přes obvinění ze sexuálního obtěžování

Ekonomika

  11:28aktualizováno  12:51
LOS ANGELES / PRAHA - Tvůrce operačního systému Android a bývalý zaměstnanec Googlu Andy Rubin měl dostat po svém odchodu z firmy v roce 2014 odstupné ve výši 90 milionů dolarů (přes 2 miliardy korun). To pobouřilo ostatní pracovníky společnosti, protože Rubin v té době čelil obvinění ze sexuálního obtěžování.

Andy Rubin, tvůrce operačního systému Android, který měl údajně sexuálně obtěžovat ženu v hotelovém pokoji. foto: AP

Propouštění kvůli sexuálnímu obtěžování

  • Americká internetová společnost Google kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování od roku 2016 propustila 48 zaměstnanců, včetně 13 vysoce postavených manažerů.
  • S informací o propouštění kvůli sexuálnímu obtěžování přišel v pátek zpravodajský server BBC poté, co generální ředitel Googlu Sundar Pichai zaslal zaměstnancům email. Ten byl následně zveřejněn na Twitteru.

Rubin v roce 2013 v hotelovém pokoji údajně přinutil kolegyni z Googlu k orálnímu sexu. Informaci přinesl americký list The New York Times (NYT).

Rubinův mluvčí Sam Singer dle NYT toto obvinění odmítl a vyloučil, že by jeho klient nedlouho poté opouštěl Google právě v souvislosti s touto kauzou. Skončil prý proto, aby založil firmu Playground poskytující podporu mladým technologickým firmám.

Článek NYT s odvoláním na dva nejmenované vysoce postavené zaměstnance Googlu ovšem uvádí, že Rubina o odchod ze společnosti požádal její někdejší šéf Larry Page. Google totiž měl dospět k závěru, že stížnost zaměstnankyně, kterou Rubin udájně obtěžovat, byla důvěryhodná.

Nikdo z obviněných nedostal finanční kompenzaci, tvrdí šéf Googlu

Google sledoval uživatele i bez povolení, půjde kvůli tomu k soudu

Generální ředitel Googlu Sundar Pichai po nedávném zveřejnění kauzy zaslal zaměstnancům společnosti email, jehož obsahem byla pravidla propouštění v případě sexuálního obtěžování. Ten byl následně zveřejněn na Twitteru. Pichai v něm napsal, že se mu článek NYT „četl těžce“ a dodal, že Google přistupuje „smrtelně vážně“ k zajištění „bezpečného a inkluzivního pracovního prostředí“.

„Chceme vás ujistit, že se každou stížností na sexuální obtěžování či nevhodné chování zabýváme, vyšetřujeme ji a konáme,“ pokračoval. Doplnil, že lidé, kteří v uplynulých dvou letech v souvislosti s těmito stížnostmi dostali výpověď, neobdrželi finanční kompenzaci.

Podle NY Times jsou někteří zaměstnanci Googlu i proto znepokojeni, že vysoce postavený Andy Rubin odstupné mavzdory obvinění dostal - navíc ve výši 90 milionů dolarů. Rubin se již vyjádřil, že tato částka je oproti realitě nadsazená.

Autoři: ,