Nápad Googlu se ale nelíbí organizacím, které usilují o větší soukromí lidí. Google oznámil, že patenty s výhledem do budoucna jsou prospěšné pro portfolio společnosti, prozatím prý ale s licencí nemá žádné plány. Aktivisté hájící soukromí varují, že by to mohl být nebezpečný precedens.
Patent totiž teoreticky připravuje cestu pro osazení mobilních telefonů senzory, které budou zaznamenávat data, jako jsou například teplota, vlhkost, světelné podmínky nebo složení vzduchu. Právě na základě těchto údajů by systém nabízel příslušnou reklamu.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Reklamy na klimatizace by dostávali uživatelé v oblastech s vysokými teplotami, zatímco inzeráty na zimní kabáty by obdrželi ti z chladnějších regionů," citovala BBC z patentového dokumentu.
Gus Hosein, který stoje v čele společnosti Privacy International, nápad kritizuje. "Patenty, jako je tento, možná nikdy nedojdou naplnění, ale nutí nás se ptát: kolik aspektů našeho života se budou inzerenti snažit využít a kde to skončí?" uvedl. "Tohle je způsob, jak změnit vaše přístroje na osobní sledovací zařízení," dodal.
Kolbiště technologických firem
Google se pokusil obavy rozptýlit. "Podáváme žádosti o patenty na řadu nápadů, se kterými naši zaměstnanci přijdou. Některé z těchto nápadů později dozrají v produkty nebo služby, některé ne," řekl mluvčí firmy.
Patenty se nově staly kolbištěm technologických firem. Mnohé patenty obsahují vizionářské nápady, které by mohly v budoucnu najít uplatnění.
Andrew Alton, patentový právník ze společnosti Urquhart-Dykes & Lord, vidí za počínáním Googlu logické rozšíření jeho kontextové reklamy. "Google už to dělá - kombinuje historii (webového prohlížeče) uživatelů s výsledky hledání nebo vyhledává na základě polohy GPS," řekl. Dodal, že podobné hromadění patentů pro budoucnost, které nyní nemají využití, prožívá vzestup.
"Když utratíte peníze na výzkum a vývoj nových produktů, tak mohou být náklady obrovské. Pokud ale máte licenční práva na něco, co někdo jiný objeví, jsou to pro firmu peníze zadarmo," dodal.