130 let
Google – ilustrační foto.

Google – ilustrační foto. | foto: Reuters

Google si od letoška ‚dvojitou irskou’ už nedá. Firma dále nebude využívat triků za účelem šetření

Ekonomika
  •   5:00
Praha - Doba, kdy mezinárodní gigant Google a jemu podobné, například některé farmaceutické společnosti, využívaly složitých daňových fíglů, aby ušetřily miliardy dolarů, se blíží ke svému konci.

Jakým způsobem a za jakým účelem. Brusel vyšetřuje americkou firmu Google kvůli sběru dat

Jak potvrdila společnost Alphabet, matka Googlu, firma už nebude využívat daňového schématu známého jako „holandský sendvič s dvojitou irskou (whiskey)“.

A jak to vlastně celé fungovalo? Společnost se sídlem na Bermudách založila dvě pobočky v Irsku. První irská firma, Google Ireland Limited, dostávala peníze za reklamu a ostatní poskytované služby. Za značku či duševní vlastnictví platila druhé firmě – s názvem Google Ireland Holdings. Na licenční poplatky se podle irských zákonů totiž nevztahují daně, a firma si je navíc může dát do uznatelných nákladů.

Cílová destinace Bermudy

Tím ale složitá cesta peněz nekončila. Google Ireland Limited poslal peníze do Nizozemska firmě Google Netherlands Holdings. Z plateb do zemí EU Irsko nic nesráží. Malá část peněz zůstala v Nizozemsku a zbytek putoval do daňového ráje na Bermudách, kde se žádná daň z korporátních příjmů neplatí.

Pokud by peníze z Irska šly rovnou do daňového ráje, byly by zdaněny. Nizozemci ale z takových převodů nic nesrážejí.

Samotný Google v úterý uvedl, že důvodem, proč zjednodušil své daňové uspořádání, je vyhovět snahám OECD v boji proti vyhýbání se placení daní. Podle agentury Reuters ještě v roce 2018 prohnal Google přes Bermudy asi 21,8 miliardy eur, což bylo o 1,9 miliardy eur více než o rok dříve. Od teď Google přesune své sídlo z Bermud do Spojených států.

Legální, ale neetické

Důležité je upozornit, že vše výše popsané bylo stoprocentně legální, ač neetické. A rozhodně nelze tvrdit, že změna by byla úplně dobrovolná. Ve skutečnosti má dvě příčiny.

První z nich je, že Irsko v roce 2014 podlehlo mezinárodnímu tlaku a souhlasilo, že od roku 2020 znemožní využívat svých zákonů k takovéto daňové optimalizaci. Druhý důvod je, že takové chování rozčilovalo samotné domovské státy. USA, především pak po nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu, jen těžko vydýchávaly, že přicházejí o peníze svých vlastních, ve světě dominujících značek jako Apple nebo Google.

Desítky evropských srovnávačů cen si stěžují na Google, měl zvýhodňovat vlastní službu

Ve snaze přesvědčit firmy k návratu snížil Trump roku 2018 korporátní daň z 35 na 21 procent. Například Apple v reakci na to hned v roce 2018 avizoval, že se do země vrátí, v příštích pěti letech tam investuje zhruba třicet miliard dolarů a vytvoří dvacet tisíc pracovních míst.

Autor: Vojtěch Wolf
  • Vybrali jsme pro Vás