Federální soudce Amit Mehta už v srpnu rozhodl, že si Google protizákonně monopolizoval trh vyhledávačů. Ministerstvo teď tlačí na to, aby firmě nařídil přijmout opatření týkající se umělé inteligence a operačního systému Android, píše agentura Bloomberg.
Pokud by Mehta ministerstvu vyhověl, mohly by uvalené restrikce zásadně změnit trh online vyhledávání a rychle rostoucí průmysl umělé inteligence. Jde o nejagresivnější pokus o regulaci technologické společnosti od doby, kdy Washington před dvěma desetiletími neúspěšně usiloval o rozdělení Microsoftu.
Klíčový byznys
Vlastnictví nejpopulárnějšího webového prohlížeče na světě je pro reklamní byznys Googlu klíčové. Společnost dokáže sledovat aktivitu přihlášených uživatelů a využívat tato data k efektivnějšímu cílení reklam generujících většinu jejích příjmů. Google navíc využívá Chrome k nasměrování uživatelů na Gemini, svůj vlajkový produkt v oblasti umělé inteligence.
Lee-Anne Mulhollandová, viceprezidentka pro regulační záležitosti v Googlu, uvedla, že ministerstvo spravedlnosti pokračuje v prosazování radikální agendy, která dalece přesahuje právní otázky tohoto případu. „Vláda tímto způsobem deformuje trh, což by poškodilo spotřebitele, vývojáře i americké technologické vedení právě v okamžiku, kdy je to nejvíce potřeba,“ dodala. Ministerstvo spravedlnosti žádost Bloombergu o komentář odmítlo.
Antimonopolní úředníci chtějí, aby soudce nařídil Googlu prodej prohlížeče Chrome – nejpoužívanějšího prohlížeče na světě – protože přes něj k vyhledávači přistupuje většina uživatelů. Podle služby StatCounter, která analyzuje webový provoz, Chrome kontroluje přibližně 61 procent amerického trhu.
Zdroje Bloombergu také uvádějí, že antimonopolní ministerští právníci ustoupili od rovněž zvažované přísnější možnosti, která by Googlu nařídila prodej mobilního operačního systému Android.
Soudce Mehta v srpnu rozhodl, že Google porušil antimonopolní zákony na trzích online vyhledávání a textových reklam. Společnost vzápětí uvedla, že se plánuje odvolat.
Soud naplánoval na duben příštího roku dvoutýdenní zasedání, na němž by se o změnách v Googlu mělo jednat. Konečné rozhodnutí se očekává do srpna 2025, uzavřel Bloomberg.