Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Google začne fotit Prahu

Street View auta vyjedou do ulic Prahy už 5. května | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Street View auta vyjedou do ulic Prahy už 5. května | foto: GoogleReprofoto

PRAHA Google zmapuje Prahu. Speciální vozy s kamerami vyjedou do ulic hlavního města už 5. května. Česká metropole se tak připojí k více než stovce oblastí, kterými se můžete projít pomocí internetu.

Tzv. Street View auta budou po Praze sbírat fotografický materiál dva až tři měsíce. Snímky se pak budou ještě několik dalších měsíců zpracovávat - dojde například k rozmazání obličejů lidí tak, aby je nebylo možné identifikovat. Spuštění služby chce dát Google uživatelům pod stromeček.

Některé ulice Prahy je však možné v mapách Google prohlížet v panoramatických fotografiích již nyní. Jsou dostupné například na adrese www.norc.cz.

K čemu Street View slouží?
Funkce Street View obohacuje stávající službu Googlu Mapy. Uživatelé se mohou virtuálně přenést do různých míst a zjišťovat, kde se nacházejí hotely, obchody nebo restaurace, do nichž mají namířeno. Služba může ulehčit orientaci ve městě nejen turistům, ale například i motoristům a vozíčkářům, kteří s její pomocí jednoduše zjistí, zda je v daném místě bezbariérový přístup.

Plánovač tras

V rámci Street View bude fungovat i plánovač tras, a to pro řidiče i pro pěší. Klíčové body cesty si navíc bude možné prohlédnout "v reálu".

Virtuální obraz Prahy bude ale stárnout. S jeho obměnou se však v dohledné době nepočítá. "Jde nám primárně o základní pokrytí," říká Jaroslav Bengl, produktový manažer z Google Zurich.

Jak se Street View ovládá?
Funce Street View funguje v rámci map, které Google provozuje. Ty jsou dostupné na adrese maps.google.com. Je-li určité místo fotograficky zachyceno prozradí žlutý panáček v levém horním rohu. Ten je zároveň průvodcem při internetových toulkách světem. Stačí ho jednoduše přetáhnout myší na libovolné místo v mapě a za pár okamžiků jste tam.Vadí mi snímky, které jsou na internetu. Co dělat?
Přestože Google rozmazává  nejen obličeje lidí, ale i registrační značky vozů, může se stát, že na se na internetu objeví citlivé fotografie. Funkce Street View proto uživatelům umožní snímky nahlásit a dodatečně vymazat.

"Vyfotili jsme vaše auto v Paříži, když jste měl rozvážet zboží po Slovensku?" směje se Bengl. "Nahlaste nám to a snímek smažeme," říká.

Samotný "výmaz" ale tak jednoduchý není, žadatel ho musí odůvodnit a prokázat svou totožnost. Kdokoliv by jinak mohl nechat smazat například podnik svého konkurenta, dodává Bengl.

Původní snímky, a to i bez rozostřených obličejů a značek, navíc  zůstanou v Googlu.  Firma prý počítá s jejich dalším využitím, až vyvine dokonalejší algoritmus na úpravu citlivých částí fotografií.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...