Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

GTS se může sloučit se třemi operátory

Ekonomika

  14:34
BRNO - Telekomunikační společnost GTS Central European Holding může kontrolovat společnosti Contactel, Telenor Networks a Nextra. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Telefon foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Podle jeho šetření neexistují žádné bariéry, které by podstatným způsobem snižovaly možnost nových soutěžitelů vstoupit na trh, sdělil mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Spojení čtyř operátorů povede podle úřadu k posílení konkurence vůči Českému Telecomu.

Součást holdingu, společnost GTS Novera, už dříve oznámila, že po rozhodnutí antimonopolního úřadu chce vstoupit na trh domácností. Zatím se zaměřovala na firemní klientelu.

GTS Novera byla už před fúzí druhým největším tuzemským operátorem v pevných sítích právě po Telecomu. "I po spojení zůstane na jednotlivých trzích zachováno významné postavení společnosti Český Telecom s potenciální konkurencí mezi alternativními operátory," uvedl Chalupa.

Telenor Networks nabízí širokopásmový přístup na internet na projatých linkách od Českého Telecomu ostatním telekomunikačním operátorům a provozuje bezdrátové sítě. Nextra provozuje rychlé připojení k internetu přes ADSL. Právě trh pevného připojení k internetu je u fúzujících společností nejvýznamnější, uvádí ÚOHS.

Konkurenci to ale podle úřadu neohrozí. "Náklady na vstup nových poskytovatelů jsou minimální, což dokládá i působení velkého počtu malých a regionálních firem poskytujících služby ADSL," řekl Chalupa.

"Koupě Telenoru a Nextry je dalším logickým krokem na cestě ke konsolidaci českého telekomunikačního trhu," uvedl již dříve ke spojení generální ředitel GTS Novera Milan Rusnák. Transakce začala zhruba v polovině loňského září. Vedle GTS projevily o firmy Nextra a Telenor Network zájem například česká pobočka Tiscali, společnost eTel nebo britský operátor Vodafone. Zájem měla i společnost Contactel.

GTS chce koupit stoprocentní podíl ve firmě Contactel od dánské společnosti TDC TOTALLOSINGER. Společnosti Telenor Networks a NEXTRA novému vlastníkovi prodává norský TELECOM TELENOR SOLUTIONS AS.

Firma GTS Novera vznikla začátkem letošního roku spojením společností GTS a Aliatel a poskytuje hlasové, datové a internetové služby firemním zákazníkům.  GTS Central European Holding je skupinou alternativních poskytovatelů telekomunikačních služeb působících v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. Kromě toho
poskytuje služby klientům na Ukrajině, v Litvě, Slovinsku, Bulharsku, Chorvatsku a Srbsku. Za loňský rok očekává tržby kolem 300 milionů eur.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!