Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

H&M mají spasit superstar včetně Noomi Rapace. Oděvní řetězec s nimi spustí novou značku

Ekonomika

  13:14
LOS ANGELES/PRAHA - Švédský prodejce levného oblečení se rozšíří o novou značku Nyden. Návrháře nahradí influenceři, kteří mají být zbraní proti konkurenci.

Herečka Naomi Rapace. foto: Wikimedia - Eric Broms

Švédský gigant Hennes & Mauritz spustí příští rok novou, v pořadí již osmou oděvní značku Nyden. Tvořit ji budou lidé, kteří v životě nedrželi jehlu v ruce, zato mají miliony fanoušků. Takzvaní influenceři budou limitované kolekce z již předvybraných materiálů navrhovat v Los Angeles.

Novou značkou chce H&M bojovat s narůstající konkurencí a oslovit především mladší zákazníky. Ateliéry Nyden povede Oscar Olsson, 35letý Švéd, jenž pracuje pro skupinu H&M od roku 2013 v inovační laboratoři. 

Ta se zaměřuje na data analyzující nákupní chování zákazníků. Více se o Olssonovi ale zvědavý spotřebitel nedozví. Nevlastní účet na žádné sociální síti, s blízkými přáteli je propojen pouze na Snapchatu.

Z vybraných influencerů H&M zatím potvrdilo jen tatéra Doctora Woo a herečku Noomi Rapace, jež si ve filmu Muži, kteří nenávidí ženy zahrála hackerku Lisbeth. 

Známé osobnosti by se měly v ateliérech značky Nyden střídat a kolekce tvořit v měsíčním intervalu. Podle slov Olssona by Nyden neměl sledovat trendy, sezóny ani období fashion weeků.

Zákazník bude moci jednotlivé modely nakoupit online nebo na speciálních prodejních akcích. Ceny by měly být vyšší, než je u H&M zvykem. Zda bude zboží značky dostupné i českému zákazníkovi, společnost zatím nekomentovala. Známé není ani datum zahájení prodeje.

H&M ohlásilo spuštění další značky jen pár měsíců po otevření nového butiku Arket v Londýně. Kromě oblečení v něm od letošního srpna prodává domácí potřeby, dekorace a provozuje vlastní bistro. E-shop Arketu zahájil činnost pro několik evropských zemí, včetně České republiky. 

Poslední českou kamennou pobočku jedné ze svých značek COS, otevřela skupina H&M v únoru 2016 v Pařížské ulici. Do portfolia H&M dále patří značky Weekday, & Other Stories, Cheap Monday a Monki.

Rychlejší, levnější konkurence

H&M v polovině prosince zveřejnil největší čtvrtletní pokles prodeje za poslední dekádu. Akcie společnosti následně zratily téměř 15 procent, čímž přišly o tržní hodnotu asi šesti miliard dolarů. Prodej za čtvrté čtvrtletí se meziročně snížil o dvě procenta a růst za tento rok byl pouze tříprocentní, zatímco společnost očekávala deset až 15 procent. 

Server Bloomberg okomentoval finanční výsledky švédského prodejce „utrpením bývalého oděvního krále“. „Udělali jsme chyby,“ řekl dokonce výkonný ředitel Karl-Johan Persson, který je pravnukem zakladatele H&M. 

Skupina má podle něj v plánu zavřít neprosperující obchody a zmodernizovat ty nejvýnosnější. Potíže má také s online prodejem, který analytička Marguerite Le Rollandová z londýnské agentury Euromonitor označila za „místo, kde společnost čelí největším výzvám.“

Významnou konkurencí pro švédského výrobce představuje španělská značka Zara. Ta šije oblečení v Evropě, zatímco H&M především u asijských dodavatelů. Zara tak může kolekce v obchodech měnit rychleji a zákazníkovi častěji nabízet nové zboží. Dalším rivalem je irský řetězec Primark, který prodává asi o třetinu levnější oděvy.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat