Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Hackeři z Anonymous ohlásili útok na Facebook

Média

  10:30aktualizováno  12:43
WASHINGTON - VIDEO UVNITŘ Video hlásící se k hackerskému sdružení Anonymous vyzývá k útoku na sociální síť Facebook. Hlas na nahrávce žádá uživatele internetu, aby se připojili k útoku 28. ledna o půlnoci amerického východního času (06:00 SEČ). Hackeři ale na twitterovém účtu @AnonOps zprávy o chystaném útoku popřeli, napsal server PCmag.

Ilustrační foto

Hlas na nahrávce oznamuje, že útok proti Facebooku bude "největším internetovým protestem a první oficiální kybernetickou válkou".

Útok podle nahrávky souvisí s návrhy amerických zákonů proti intertnetovému pirátství SOPA a PIPA, proti kterým minulý týden protestovala encyklopedie Wikipedia jednodenním odpojením své anglické verze.

PCmag nicméně připomíná, že Facebook tyto zákony kritizoval, byť později než jiné internetové firmy.

Nahrávka také odmítá názor, že Facebook je příliš velký, než aby ho mohl nějaký útok vyřadit z provozu. "Je sice pravda, že Facebook má nejméně 60 000 serverů, stále je ale možné ho položit," tvrdí hlas.

Podle něj se k útoku připojí statisíce lidí. Sympatizantům mluvčí popisuje, jak se do akce zapojit tím, že si stáhnou program LOIC (Low Orbit Ion Cannon). Ten hackeři užívají k zahlcení napadených serverů, které se pak musejí odpojit.

Sdružení Anonymous ale ze svého účtu na Twitteru, který užívalo k dřívějším vyjádřením, přípravu útoku na Facebook popřelo. "Musíme znovu říct, že nenapadneme Facebook. Je to další lež masmédií," uvedli hackeři.

ČTĚTE TAKÉ:

Představitelé Facebooku mezitím pro server CNet oznámili, že jsou připraveni na jakýkoli hackerský útok, ať už ze strany Anonymous, nebo někoho jiného. "Facebook byl vždy odhodlán chránit informace svých zákazníků a bude nadále inovovat a pracovat na obraně těchto dat," uvedl zástupce společnosti.

O možném útoku hackerů na Facebook se mluvilo i loni na podzim. Na YouTube se objevilo video, v němž mluvčí hlásící se k Anonymous mluvil o chystaném útoku na tuto sociální síť k 5. listopadu. Nakonec ale hackeři Facebook nenapadli.

Sdružení Anonymous tento měsíc vyřadilo z provozu stránky amerického ministerstva spravedlnosti, FBI či filmových a hudebních studií v reakci na americké nařízení uzavřít server pro sdílení souborů megaupload.

O víkendu pak hackeři napadli také stránky kanceláře francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho či weby důležitých polských úřadů. V minulosti Anonymous útočili například na weby finančních společnosti Visa, MasterCard či PayPal nebo na scientologickou církev.

Hnutí Anonymous

Hnutí Anonymous je volné společenství hackerů, recesistů a síťových aktivistů, které nemá jasnou strukturu a vedení a ani jasné záměření, proti čemu a jak bojuje. Všeobecně je vnímáno jako hackerské sdružení, protože největší pozornost vzbuzuje svými hackerskými útoky. Těmi většinou bojuje za svobodu na internetu nebo reaguje na různé společenské problémy. Členové sdružení tak útočí a ochromují servery organizací a institucí, jež považují za nemorální nebo represivní.

  • Do širšího povědomí internetové komunity se hnutí dostalo v roce 2003 prostřednictvím internetového fóra 4chan.org. Uživatelé obvykle své příspěvky a obrázky publikují anonymně pod hlavičkou anonymous, což vedlo ke vzniku skupiny Anonymous, která postupně přerostla hranice tohoto webu. Zájem médií potom vyvolala reportáž televize KTTV (Fox) z roku 2007.
  • Členové skupiny se často prezentují s maskou tragického hrdiny katolických vzbouřenců v Londýně na počátku 17. století Guye Fawkese, která je inspirována komiksem V jako Vendeta. Hnutí má i svou vlajku.
  • První ostře sledovanou akcí Anonymous se stal projekt Chanology z roku 2008, ve kterém členové Anonymous protestovali proti praktikám scientologické církve. Ve stejném roce hackeři z Anonymous údajně napadli internetové stránky Americké nadace epileptiků. Blikající animace tehdy přivodila některým uživatelům zdravotní komplikace, podle médií i některých členů Anonymous se ale tehdy mohlo jednat o "odvetu" scientologů za předchozí útok hackerů.
  • Na konci roku 2010 hnutí reagovalo na údajnou cenzuru serveru WikiLeaks a stíhání jeho zakladatele Juliana Assange. Hackeři napadli například internetové stránky společností Visa a MasterCard, které přestaly zprostředkovávat platby pro WikiLeaks, nebo stránky švédské vlády. Švédská justice totiž vydala zatykač na Assange kvůli podezření ze sexuálních zločinů. Představitelé WikiLeaks se ale od akce hackerů distancovali.
  • Od společenství Anonymous se odštěpilo několik dalších agresivních hackerských skupin, mezi nimiž je zřejmě nejznámější Lulz Security (LulzSec). Její členové jsou odpovědní za četné masivní útoky proti serverům finančních institucí, firem a vládních agentur. Zaútočili zřejmě například na síť Sony nebo servery CIA. Loni ale členové této skupiny ohlásili údajně kvůli strachu z dopadení konec svých aktivit.
Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...