Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Haló? Hovory vypadávají. Češi si volají jako o Vánocích a na kvalitě spojení je to často znát

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Slyším každé druhé slovo. Nemůžu se dovolat. Podobné stesky zaznívají v těchto dnech často. Lidé si kvůli výjimečné situaci způsobené šířením koronaviru telefonují daleko více než obvykle.

Smršť hovorů přinesla technické potíže, které trápily zejména nejmenšího z operátorů, Vodafonu, což potvrzují i ohlasy čtenářů, kteří se ozvali na výzvu serveru Lidovky.cz. „Kapacita hovorů v rámci naší sítě je dostatečná, ale propojení s ostatními operátory vyžaduje navýšení kapacity, na kterém pracujeme,“ připustila mluvčí operátora Kateřina Šantorová.

nouzový stav v Česku

Od soboty 14. března začne platit přísnější režim na hranicích, kdy do České...
Obchodní dům Palladium v Praze. Na snímku je zavřené, jindy velmi...

Problém s kvalitou spojení podle ní vzniká v prostoru, který slouží k propojování hovorů se zákazníky konkurence. Tam v době telefonní špičky mezi devátou a jedenáctou dopoledne narazil Vodafone na strop své současné kapacity.

Babičce volat

Důvod je jasný: lidé ve výjimečné situaci daleko častěji telefonují. Ať už proto, že si sdělují novinky, radí se, nebo podle důrazných doporučení svým rodičům, babičkám či dědečkům raději volají, než aby je navštěvovali a vystavovali vyššímu riziku nákazy.

A je znát, že každá nová zásadní informace týkají se strategických opatření spustí vlny hovorů, které svou mohutností nemají obdoby. „Když vláda v úterý vyhlásila uzavření škol, zaznamenali jsme mezi desátou a jedenáctou dopoledne 2,6 milionu telefonních spojení. O Silvestru, kdy lidé nejvíce volají první hodinu po půlnoci, prošlo naší sítí 1,9#milionu hovorů,“ srovnala mluvčí Vodafonu Kateřina Šantorová.

Ve čtvrtek po vyhlášení nouzového stavu lidé popadli telefony znovu – hovorů bylo o polovinu více, než bývá obvyklé. Ostatní mobilní operátoři, tedy O2 a T-Mobile, svorně tvrdí, že jich se nesnáze při telefonování nedotkly.

„Žádné problémy s hovory neevidujeme. V oblasti dat řešíme částečný výpadek v Praze, nicméně v takových případech jsme schopni zákazníkům jako záložní variantu nabídnout mobilní data zdarma,“ podotkla včera mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Lidé v Česku také v mnohem větší míře usedli k počítačům. Řadu z nich v týdnu trápily obtíže s připojením. Důvod je jednoduchý: děti jsou ze škol doma, surfují na internetu a stahují. Velké množství lidí se také přesunulo z#kanceláří ke svým domácím počítačům, odkud pracují. I to může někde tok dat zpomalit.

Internet na poslední míli

Podle sdružení NIX.cz, které spravuje páteřní infrastrukturu, se zvýšila spotřeba v tomto týdnu o čtvrtinu. V základní síti jako takové údajně problém není. „Pokud někteří uživatelé pozorují kolísání rychlosti internetu, bude to nejspíše přetížením takzvané poslední míle, která zajišťuje přípojku do domácnosti. Je třeba, aby tento problém řešili se svým poskytovatelem připojení,“ uvedl šéf sdružení Adam Golecký.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Zapojte se do testování: Vyzkoušejte Jelínka na praní na vlastní kůži
Zapojte se do testování: Vyzkoušejte Jelínka na praní na vlastní kůži

Jelen je mýdlo s dlouhou historií. Jeho výroba začala roku už roku 1848 v Liberci a od té doby se jen zlepšuje. Vedle klasiky pak najdete i...