Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Hašek chce zakázat těžbu břidlicového plynu. Do doby, než bude bezpečná

Michal Hašek na jednání Jihomoravkého kraje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Hašek na jednání Jihomoravkého kraje | foto: MAFRA – Jiří Salik Sláma

PRAHA Šéf Asociace krajů a poslanec Michal Hašek (ČSSD) chce zakázat metodu hydraulického štěpení hornin při těžbě břidlicového plynu a na představil návrh zákona, který by měl těžbu i průzkum pro ni znemožnit. Pokud ale bude v budoucnu možné získávat plyn ekologicky šetrným způsobem, nechce těžbě bránit.

Při těžbě plynu metodou hydraulického štěpení neboli frakování se pod zem nahání voda s pískem a s nebezpečnými chemikáliemi.

"Jsou zkušenosti z Evropy a ze světa, že ty důsledky (těžby) jsou velmi fatální pro krajinu, pro životní prostředí a samozřejmě také pro lidi, kteří na dotčených místech žijí," míní Hašek. Uvedl, že hydraulické štěpení hornin ohrožuje zásoby pitné vody a vede k záboru a ke kontaminaci zemědělské půdy.

Břidlicový boom

Břidlicový plyn těží pomocí hydraulického štěpení hornin Spojené státy, velké plány má v tomto ohledu i Polsko.

Naopak Francie či Bulharsko těžbu plynu pomocí hydraulického štěpení zakázaly.

Hašek v návrhu zákona žádá, aby stát zakázal využívání hydraulického štěpení při těžbě a porušení zákazu trestal pokutou do deseti milionů korun. Podle něj by také měly úřady mít pravomoc společnostem, které zákaz poruší, odebrat až na tři roky oprávnění k hornické činnosti.

Do řízení o povolení hornické činnosti, a tedy i těžby pomocí hydraulického štěpení, by se mohly podle Haška zapojit i kraje. Dosud měla takové právo pouze obec, na jejímž území se mělo těžit.

Hašek také požaduje, aby stát musel povinně odepsat zásoby břidlicového plynu, pokud ho nebude možné získat jinak než hydraulickým štěpením. Odpis zásob ale Hašek nepovažuje, na rozdíl od zákazu metody těžby, za zásadní věc.

Ani pravicový, ani levicový návrh

Hašek chce návrh zákona nabídnout k podpisu i poslancům z jiných politických klubů. "Já jsem přesvědčen, že tento zákon není ani pravicový, ani levicový. Je o použití selského rozumu," řekl. Vyjádřil také přesvědčení, že by Poslanecká sněmovna mohla zákon projednávat v prvním čtení už na začátku příštího roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Proti průzkumu a případné těžbě se staví ekologové, hejtmani, radnice i obyvatelé lokalit, kde by zásoby břidlicového plynu mohly být. Obávají se zhoršení kvality životního prostředí i kvality podzemních vod.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) v listopadu uvedl, že nepodpoří zákon, který by v Česku těžbu břidlicového plynu jednou provždy zakázal. Místo toho navrhuje moratorium na těžbu i na průzkum ložisek do roku 2014, během kterého stát stanoví podmínky, které by bylo nutné pro budoucí průzkum a těžbu splnit.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...