Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Havlíček jedná s ERÚ, chce zastropovat zálohy pro klienty v režimu dodavatele poslední instance

Chceme jednat s jednotlivými stranami, naznačil rozbití koalic Havlíček foto: iDNES.tv

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček jedná s Energetickým regulačním úřadem o možném stanovení stropu zálohových faktur pro klienty v režimu dodavatele poslední instance. Jednání bez dalších podrobností potvrdil i mluvčí úřadu Michal Kebort.
  16:30aktualizováno  18:24

„Jedná se o zastropování zálohových faktur pro dodavatele poslední instance, nikoliv ceny. V tuto chvíli řešíme s ERÚ, jak to rychle udělat. Chceme tím pomoci ohroženým rodinám, současně se ale musí najít optimální hranice, neboť cesta není zůstat u dodavatele poslední instance, ale přejít ke standardním dodavatelům,“ uvedl Havlíček.

Vybíráte tarif a dodavatele energií? Sedm rad, jak se neupsat energošmejdům

Standardní dodavatelé podle Havlíčka nabídnou nejen lepší cenu, ale i nižší zálohy na energie, a to o 30 až 60 procent. „Paralelně chystáme mimořádnou okamžitou pomoc pro domácnosti ohrožené energetickou chudobou, odpuštění DPH a odpuštění plateb za obnovitelné zdroje,“ uvedl Havlíček.

„Jelikož jsme k nastavení záloh v režimu DPI přistoupili zodpovědně a snažili jsme se je udržet na co nejnižší možné míře, nevnímáme, že by nás klienti v režimu DPI ve zvýšené míře kontaktovali kvůli vysokým zálohám za energie,“ řekla mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Zálohy je podle ní nutné platit, protože v důsledku chrání samotné klienty před vysokými nedoplatky při závěrečném vyúčtování. Řešením může být přechod na běžný akviziční tarif.

„Klientům doporučujeme, aby v režimu DPI nezůstávali příliš dlouho a přešli na standardní produkt, kde budou mít stabilní ceny na zafixované období a také zálohy rozložené do celého jednoho roku, a tudíž i nižší než v režimu DPI,“ dodala Slavíková.

Havlíček již dříve uvedl, že asi desetina českých domácností ohrožených energetickou chudobou kvůli růstu cen energií bude mít nárok na jednorázové dávky. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové to ale není možné a řešení musí navrhnout ministerstvo průmyslu a obchodu.

Dvaasedmdesátiletá žena ze Svitavska obdržela od dodavatele poslední instance (DPI) innogy dopis s rozpisem záloh za plyn v minulých dnech. Innogy požaduje měsíční zálohu 14 110 korun, přičemž první za říjen má uhradit do neděle 31. října.

Donedávna platila zálohu společnosti Bohemia Energy ve výši 3 000 korun. Její důchod včetně vdovského činí zhruba 18 000 korun. Od ČEZ Prodej, který je jejím DPI pro elektřinu, má dostat rozpis záloh dodatečně. Dosud za ni platila Bohemia Energy měsíčně 900 korun, u DPI bude podle ceníku za říjen záloha zhruba o 4 000 korun vyšší.

Za plyn 20 tisíc, nemám na jídlo. Klienti Bohemia Energy teď zaplatí až čtyřnásobek

Kolem 900 000 odběratelů energetické skupiny Bohemia Energy, která v polovině října ukončila činnost, si musí hledat nového dodavatele energií. Ukončení činnosti oznámily i další firmy s tisíci odběrateli. Přebírají je pak jiné společnosti, tzv. dodavatelé poslední instance, a řadě lidí kvůli tomu násobně stouply zálohy za energie.

Zhruba deset procent domácností, které by kvůli tomu mohly být ohroženy tzv. energetickou chudobou, bude mít nárok na mimořádnou okamžitou pomoc, řekl Havlíček. Týkat by se to podle něj mohlo 400 000 až 500 000 domácností.

Ministerstvo průmyslu a ERÚ doporučují, aby lidé co nejrychleji od dodavatelů poslední instance přešli ke standardnímu dodavateli energií. Podle Havlíčka pak budou mít lepší cenu či mohou lépe řešit individuální problémy, například skrze splátkové kalendáře.

27. října 2021

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat