Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Česká ekonomika loni vzrostla. Podle statistiků dokonce o 2,5 procenta

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

České hospodářství v loňském roce stouplo o 2,5 procenta. Předběžný odhad v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Růst zpomalil, předloni činil 3,5 procenta. Důvodem jsou hlavně nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností. Pozitivně však přispěla zahraniční poptávka po českém zboží.
  9:46

Ve čtvrtém čtvrtletí meziroční růst hrubého domácího produktu zpomalil na 0,4 procenta z 1,5 procenta ve třetím čtvrtletí a v porovnání s předchozím čtvrtletím klesl o 0,3 procenta.

Je to druhý mezičtvrtletní pokles v řadě, ekonomika se tak dostala do technické recese. Ekonomové ji definují jako mezičtvrtletní pokles sezonně očištěného reálného čtvrtletního HDP v alespoň dvou po sobě jdoucích obdobích. Ve třetím čtvrtletí dosáhl mezikvartální pokles 0,2 procenta.

Celoroční ekonomický růst podle statistiků podpořily výdaje na tvorbu hrubého kapitálu a zahraniční poptávka. „Naopak negativní vliv měly výdaje na konečnou spotřebu domácností,“ uvedl ČSÚ.

Rovněž ve čtvrtém čtvrtletí podpořily meziroční růst především výdaje na tvorbu hrubého kapitálu a zahraniční poptávka, a naopak negativně působily výdaje na konečnou spotřebu. Na straně tvorby přidané hodnoty se v meziročním srovnání podle statistiků dařilo především průmyslu, naopak pokles nastal ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.

Za mezičtvrtletním poklesem ve čtvrtém čtvrtletí byly podle ředitele odboru národních účtů ČSÚ Vladimíra Kermieta zejména nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností.

Také podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) růst české ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta. Fond to uvedl předminulý týden tiskové zprávě. Zlepšil tak svůj odhad z listopadové zprávy, podle kterého měl loňský růst činit pouze 2,3 procenta. V letošním roce fond nadále počítá s poklesem české ekonomiky zhruba o půl procenta.

Analytici čekali horší výsledek

„S ohledem na vývoj inflace, respektive propad kupní síly obyvatel, je to stále velmi slušné číslo,“ zhodnotil výsledek HDP ve čtvrtém čtvrtletí hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Slábnoucí domácí poptávku vykompenzoval lepší zahraniční obchod a investice stimulované ať už dlouhodobě přetrvávajícím napětím na trhu práce nebo snahou o dosažení energetických úspor,“ doplnil.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler připomněl, že trh očekával hlubší mezičtvrtletní pokles, stejně jako ministerstvo financí a Česká národní banka. „Z tohoto pohledu tak vývoj ekonomiky v závěru roku překvapil pozitivně a naznačuje vyšší odolnost tuzemské ekonomiky vůči nepříznivému vývoji,“ sdělil.

HDP klesá druhé čtvrtletí za sebou, což znamená, že se ekonomika dostala do recese. „Pozitivní je, že recese je málo viditelná a nepojí se zatím s výraznějším nárůstem nezaměstnanosti. Na druhé straně se český HDP ve stálých cenách stále nachází pod výkonem tuzemské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2019. Česká ekonomika tak stále nedokázala plně kompenzovat výpadek HDP po pandemii covidu-19, když v loňském roce byla hlavní brzdou růstu spotřeba domácností,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Recese jen ryze technická

„Letos již očekáváme postupné oživení růstu ekonomiky. Recese tak podle našeho odhadu byla pouze mělká a krátká, ryze technického rázu. Výkon ekonomiky v prvním letošním pololetí bude ale pravděpodobně ještě slabý,“ soudí analytik Komerční banky Martin Gürtler. „V letošním roce očekáváme růst ekonomiky pouze o 0,3 procenta, zatímco pro příští rok predikujeme zrychlení na 2,4 procenta,“ doplnil.

Slabší výkon hospodářství v letošním roce očekává i Dufek. „Rok 2023 bude rovněž poznamenaný vysokou inflací, a proto ani výkon tuzemského hospodářství nebude minimálně v první polovině roku silný. Výsledkem za celý rok bude pravděpodobně stagnace, respektive kladná nula,“ odhadl další vývoj.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...