Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Překvapení: ekonomika klesla. Analytici předvídali opak

Ekonomika

  10:30
PRAHA - Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně klesla, hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy se snížil o 0,5 procenta. Uvedl Český statistický úřad ve svém předběžném odhadu. Analytici přitom v průměru očekávali mezičtvrtletní půlprocentní růst, tedy pokračování oživení.

Výroba volkswagenů foto: Reuters

Meziročně tuzemské hospodářství podle předběžného odhadu ČSÚ kleslo o 1,6 procenta. V úhrnu za devět měsíců byl HDP v porovnání se stejným obdobím loňského roku nižší o 1,8 procenta.

V předchozím, druhém čtvrtletí, kdy HDP ve srovnání s prvním čtvrtletím vzrostlo o 0,6 procenta, se česká ekonomika dostala z nejdelší recese, během níž šest čtvrtletí klesala.

Statistický úřad dnes uvedl, že prohlubující se pokles HDP byl důsledkem negativního vývoje dvou ze tří základních složek úhrnné poptávky. "Tvorba hrubého fixního kapitálu se dále snížila vlivem slabé investiční aktivity nejen stavebního charakteru. V zahraničním obchodě sice vývoz zboží meziročně vzrostl o 1,2 procenta, dovoz však byl vyšší o 2,7 procenta, aktivní saldo proto v uplynulém čtvrtletí kleslo v meziročním i mezičtvrtletním srovnání. Výdaje na konečnou spotřebu zůstaly přibližně na úrovni loňského třetího čtvrtletí," uvedli statistici.

ČTĚTE TAKÉ

Nabídková strana ekonomiky se podle nich vyvíjela rozdílně. Meziročně i mezičtvrtletně poklesla tvorba hrubé přidané hodnoty zejména v odvětvích energetiky, stavebnictví, obchodu, dopravy a zemědělství. Naopak pozitivní byl příspěvek zpracovatelského průmyslu a v jeho rámci zejména výroby dopravních prostředků.

ČSÚ dodal, že na rozdílný vývoj sezónně očištěného a neočištěného HDP měl významný vliv nestejný počet pracovních dní, jichž bylo v uplynulém čtvrtletí o tři víc než loni. Bez započtení tohoto vlivu by meziroční pokles HDP byl pouze 0,7 procenta a v porovnání s 2. čtvrtletím by HDP naopak o 0,4 procenta vzrostl.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat