Google zneužívá dominanci ve vyhledávání a ani přes nařízení Evropské komise (EK), která mu v roce 2017 vyměřila pokutu, problém nenapravil, odůvodnil Braverman rozhodnutí českého srovnávače cen, proč chce na Googlu vymáhat ušlý zisk.
EK dala před třemi lety Googlu za zneužití dominantního postavení na trhu pokutu 2,42 miliardy eur (63,6 miliardy Kč). Podle komise ve svém vyhledávači zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek. Google se proti tomu odvolal a případ nadále řeší soudy.
Google čelí v USA žalobě kvůli sledování soukromí uživatelů. Shromažďuje prý informace i o nejintimnějších záležitostech |
Google podle svého sdělení od roku 2017 upravil Nákupy Google tak, aby vyhovovaly výtkám Komise. Nedávno začal testovat nový formát, který poskytuje přímé odkazy na srovnávací nákupní weby, spolu s konkrétními nabídkami produktů od obchodníků. „Některé srovnávače přirozeně chtějí, aby je Google zobrazoval více, naše data ukazují, že lidé obvykle dávají přednost odkazům, které je vedou přímo k produktům, které chtějí, nikoli k webům, kde musí opakovat vyhledávání,“ uvedl Google dříve na svém blogu.
Evropské srovnávače cen ale s nápravnými opatřeními nejsou spokojeny. Sedm firem se rozhodlo bránit žalobami a nyní se k nim připojila i Heureka.cz, uvedla Lupa.cz.
„V Českém republice je tříletá promlčecí lhůta, proto Heureka žalobu podává teď, když má vypršet. Ale v zahraničí promlčecí lhůta není, takže další žaloby budou přibývat,“ doplnil Braverman. Podle něj je Heureka.cz v ČR jediná, která Google žalovala.
Google chce v Polsku investovat dvě miliardy dolarů. Plánuje rozšiřovat cloudové služby |
Heureka podle Bravermana spolu s dalšími srovnávači zároveň podniká na úrovni Evropské unie kroky, při kterých se snaží na základě dat dokazovat, že nápravný mechanismu Googlu nefunguje a firma nadále zneužívá svou dominantní pozici.
Žaloba byla podle partnerky advokátní kanceláře Taylor Wessing ČR Markéty Deimelové podána v návaznosti na rozhodnutí Evropské komise a v daném případě bude hrát velkou roli skutečnost, že samotný Google se proti rozhodnutí komise odvolal a o jeho opravném prostředku ještě Soudní dvůr EU nerozhodl. „Bude tedy zajímavé vyčkat jeho konečné rozhodnutí. Je možné, že se v průběhu času mohou k žalobě připojit ostatní internetové vyhledávače, jiné podniky, které se cítí být poškozeny na trhu a chtěly by se domáhat vzniklé škody,“ dodala Deimelová.