Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hitler v reklamě doporučuje šampon, Židé jsou znechuceni

Média

  7:00
ANKARA - Židovské organizace pobouřil turecký reklamní spot, ve kterém bývalý nacistický diktátor Adolf Hitler "propaguje" šampon pro muže.

Hitler v reklamě doporučuje šampon, Židé jsou znechuceni foto: Reprofoto

"Proč používáš šampon pro ženy, když nenosíš dámské šaty?," vložili Hitlerovi do úst tvůrci reklamy. "Opravdoví muži používají Biomen," vykřikuje Hitler turecky v reklamě s německými titulky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Využívat Hitlera, jehož brutální ideologie stála smrt miliony lidí, v reklamě a chtít se tak odlišit a upozornit na výrobek, je nepřijatelné," uvedla podle agentury Reuters kancelář vrchního rabína. Její zástupci se obrátili na výrobce šamponu se žádostí, aby reklamu stáhl, firma to ale zatím odmítla udělat a tvrdí, že reklama je směšná. Kancelář vrchního rabína chce nyní sáhnout k právním krokům, protože reklama je podle ní také ponižující vůči ženám.

Židovská komunita v Turecku má asi 20.000 členů. Židé žijí hlavně v Istanbulu, který je domovem pro 14 milionů muslimů. Jde hlavně o potomky sefardských židů, kteří před asi pěti stovkami let prchli do Osmanské říše před inkvizicí ve Španělsku. Židé v Turecku bývají terčem násilností, při bombových útocích na dvě synagogy, které měla na svědomí teroristická organizace Al-Káida, v roce 2003 zahynulo 27 lidí.

Liga proti hanobení (ADL), která sídlí v New Yorku, uvedla, že je znechucená tím, že někdo využil záběry Hitlera k propagování šamponu. "Použití záběrů krajně antisemitského diktátora, který byl odpovědný za masovou vraždu šesti milionu Židů a milionů jiných lidí v reklamě, je nechutný a zavrženíhodný marketingový trik," uvedl zástupce ADL Abraham Foxman, který přežil holokaust.

Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!