Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Hlavatý z Juty: Intervence byly dobrým krokem

Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý. | foto: MAFRA - Radek Kalhous

PRAHA Senátor a vlastník úspěšné textilní společnosti Juta Jiří Hlavatý původně na měnové intervence ČNB nadával, nyní je však chválí.

Intervence České národní banky (ČNB) podle továrníka a senátora Jiřího Hlavatého české ekonomice pomohly. Rozhodně pak pomohly jeho textilní společnosti Juta, která loni dosáhla rekordních výsledků. Tržby se vyšplhaly na 7,5 miliardy korun a zisk před započtením úroků, daní a odpisů dosáhl takřka jedné miliardy korun.

Podle Hlavatého byla jedním z důvodů rekordních výsledků právě slabá koruna, kterou ČNB držela na uzdě od podzimu roku 2013. Zpočátku byl přitom Hlavatý na centrální banku kvůli intervencím pořádně naštvaný.

Obhajoba guvernéra ČNB

„První rok intervencí jsme byli hodně rozzlobení, protože jsme byli zajištění a rozhodnutí ČNB nás připravilo o více než 50 milionů korun. S guvernérem ČNB jsme si vyměnili v novinách na tuto věc názory, on za mnou pak dokonce přijel a u stolu jsme si vše vyříkali,“ vzpomíná teď Hlavatý.

Šéf Juty vysvětluje, že se vůči měnovým intervencím stavěl velmi negativně, protože se domníval, že budou krátkodobé. „Jelikož ale trvaly takřka tři a půl roku, nakonec jsme na nich vydělali,“ říká nyní.

Zpětně je tak považuje za dobrý krok. Kritiku, že kvůli slabé koruně exportéři zlenivěli, rozhodně odmítá.

„Rozhodně třeba nesouhlasím s názorem, že jsme se spoléhali na to, že to díky levné koruně půjde všechno samo. Není to pravda, nezlenivěli jsme. A to nemluvím jen za naši firmu, ale za stovky podnikatelů a exportérů. Všichni jsme bez ohledu na kurz koruny dřeli. Máme to totiž v povaze. Jsme takoví, jací jsme, a budeme tvrdě pracovat, ať bude euro za 24 korun nebo za 27 korun,“ tvrdí Hlavatý.

Nejsou lidi

Stejně jako řada dalších firem i Juta se podle něj potýká s nedostatkem pracovních sil. Nutně to podle něj vede k tomu, že se nakonec společnosti o zaměstnance přetahují.

„Nedávno jsem jednomu italskému podnikateli říkal, že už nevím, co mám dělat, abych si zaměstnance udržel. Vždyť jsme jim za poslední dva roky zvedli platy o 15 až 20 procent. Dokonce ve firmě mluvím veřejně o tom, že když odejde dobrý zaměstnanec, protože jsme mu nevytvořili dobré pracovní podmínky nebo neodstranili překážky, které mu brání v kvalitním výkonu, budu to považovat za hrubé porušení pracovní kázně ze strany ředitele závodu, v němž ten člověk pracoval,“ popisuje Hlavatý.

Silná koruna a slabá libra

Jak dodává, loňský rekordní rok bude těžké zopakovat. Nejde jen o to, že se bude muset Juta prát se silnější korunou. Rekordního výsledku dosáhla totiž textilní společnost i díky loňským stabilizovaným cenám surovin, na jejichž výši je Juta hodně závislá.

„Když výrazně stoupnou, tak tratíme, protože jen těžko můžeme zvýšit ceny našich výrobků. Trh to prostě neakceptuje,“ vysvětluje Hlavatý. Potíž je v tom, že od počátku letošního roku stoupla o pětinu cena polymerů, tedy vstupních surovin Juty.

Banner Index č.4


„Při nákupu sta tisíc tun očekáváme zvýšení nákladů o 500 milionů korun. Jednoduché pro nás není ani prudké oslabení libry, která oslabila o 20 procent. Když máte při vývozu do Velké Británie marži 20 procent, tak najednou zjistíte, že si maximálně pokryjete výrobní náklady a nevyděláte nic,“ vysvětluje Hlavatý.

Nicméně tvrdí, že navzdory těžším podmínkám chce mít Juta letos minimálně stejný objem výroby jako loni. „Nepočítáme v našich plánech s tím, že bychom šli s tržbami pod loňských 7,5 miliardy korun,“ říká Hlavatý.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...