Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Hlavní je udržet DNA kanceláře, shodují se advokáti Bříza a Trubač

Zakladatelé advokátní kanceláře Petr Bříza (na snímku vlevo) a Ondřej Trubač. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatelé advokátní kanceláře Petr Bříza (na snímku vlevo) a Ondřej Trubač. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA SNÍDANĚ S... šéfy advokátní kanceláře Bříza Trubač. O tvrdé realitě při založení vlastní praxe, ale i vyšším cíli advokacie.

Nesrovnáváme se s druhými, ať se druzí – pokud chtějí – srovnávají s námi. To je motto mladé advokátní firmy. Petr Bříza se s Ondřejem Trubačem potkali na bývalém pracovišti. Přiznávají, že se spolu nejprve moc nebavili. „Spřátelili jsme se až po více než roce na konferenci Karlovarské právnické dny. Jeden poměrně společensky náročný večer jsme si popovídali a zjistili jsme, že si velmi dobře rozumíme,“ vzpomíná Bříza. O tři roky později pak založili společnou advokátní kancelář, jež nese jejich jména.

„Hodně lidí, a vlastně někdy i nás samotné fascinuje, že spolu můžeme pracovat, přestože jsme oba úplně jiní. A to skoro ve všem,“ směje se Trubač. Minimálně apetit měli ale oba stejný, když koncem listopadu usedli ke společné snídani s LN. Vybrali si velké snídaňové menu s mini hot dogem, vejcem a domácí paštikou. Do pražské restaurace La Bottega Linka, která je pár minut od sídla jejich kanceláře, zajdou čas od času rádi.

Na společné začátky vzpomínají jako na tvrdou školu. Říkají, že je dobře, že to, jak je těžké založení vlastní kanceláře, člověk na začátku netuší. Přiznávají, že bojovali s mikromanagementem, kdy sami obstarávali i provozní chod kanceláře – objednáváním toaletního papíru počínaje a zajištěním dodávek energií konče. „Na začátku jsme museli všechen výdělek obratem zpátky investovat a najmout další lidi, aby se člověk v celé té administrativě úplně neutopil,“ vysvětluje Trubač.

Dobré svědomí

Na webu se kancelář prezentuje jako vědomá. „Jde o vertikální přístup k práci, propojení záměru a činů. Člověk by měl prostě dělat věci, které mu dávají smysl,“ vysvětlil pojem Bříza. Preferují totiž klienty, jež jsou jim blízcí svojí filozofií a přístupem k podnikání.Zároveň se snaží, aby stejný přístup měli i všichni zaměstnanci kanceláře. „Musí znát celý příběh našeho klienta – kdy začal podnikat, jak se mu dařilo, s čím se musel potýkat, co jsou jeho záměry a cíle. Pak snáze pochopí problémy, které po nás chce klient vyřešit,“ dodal Trubač. Kancelář se vedle tradičních obchodněprávních oblastí, specializuje na arbitráže, přeshraniční a komplexní spory, právo EU, daňový proces, trestní odpovědnost právnických osob a další oblasti.

Za samozřejmost už dnes oba zakladatelé považují spolupráci s Nadací Terezy Maxové dětem. Pro projekt „To dáš!“, vytvořili brožuru Právního minima pro uchazeče o zaměstnání a zaměstnance. Cílem je pomoci zejména mladým lidem, kteří vyrůstali v dětských domovech, se vstupem na trh práce. Na přípravě brožury se pak v rámci kanceláře dohodli poté, když spolu s ostatními členy kanceláře absolvovali nadační charitativní běh Teribear hýbe Prahou. Pomáhají ale i jinde. Trubač už dříve spolupracoval s neziskovou platformou Byznys pro společnost na tom, aby bylo darování potravin do potravinových bank daňově výhodnější.

Oba zakladatelé se věnují i nastupující, a to nejen právnické, generaci. Trubač tradičně tráví letní akademický semestr na cestě mezi Prahou a Brnem. Vyučuje totiž správu daní na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity a na dané téma vede semináře i na pražské Právnické fakultě. Bříza pak sedí od letošního podzimu na dvou židlích. Stal se interním členem katedry obchodního práva na pražských právech.

Přednášková činnost podle nich ale podporuje i samotný byznys kanceláře. „Řada klientů ocení naše odborné články či spoluautorství komentářů k jednotlivým zákonům. Znamená to totiž, že jsme neustále v kontaktu s novinkami v oboru i se samotnou praxí,“ dodal Trubač.

Rekordní rok

Skutečnost, že mají na akademické aktivity odpovídající čas, jde ruku v ruce s tím, že už po pěti letech rozšířili partnerskou strukturu kanceláře. A do budoucna v tom plánují pokračovat. „Nechceme se v šedesáti letech poplácávat po ramenou, že jsme stále jedinými společníky naší kanceláře, kde ale kromě nás nikdo další nebude,“ řekl za oba Trubač.

Finanční politiku má kancelář už od začátku postavenou z velké části na předvídatelné ceně za právní službu. „Osvědčilo se nám stanovit paušální částku. U hodinových sazeb může totiž dojít k překvapení jak na straně klienta, ale i advokáta,“ zdůvodnil Bříza. Přiznal, že se někdy podaří částku odhadnout lépe, někdy hůře, ale v každém případě je to pro klienta transparentní. „Prostě na sebe bereme riziko, že objem práce neodhadneme. Ve většině případů se ale díky zkušenostem trefíme, aby to oboustranně dávalo smysl,“ doplnil. Paušální sazby považuje Bříza pro klienta za transparentní a pro kancelář za méně administrativně zatěžující. „Nicméně je i hodně případů, hlavně sporů, kdy se bez hodinové sazby zkrátka neobejdeme,“ doplnil Trubač.

Od ledna příštího roku bude jejich tým čítat devět právníků a čtyři členy administrativního personálu. Predikují, že v průběhu příštího roku ještě další právníci přibudou. „Předpokládáme, že dál porosteme. Jen letos se nám obrat oproti loňsku zvýšil o více než osmdesát procent,“ uvedl Bříza a sám to označil za rekordní růst.

Oba advokáti však vnímají, že závratný růst nemůže pokračovat do nekonečna. Budou ho podporovat do doby, dokud se podaří udržet hodnoty kanceláře. „Chceme hlavně zachovat DNA kanceláře,“ vysvětlil Trubač. Vzpomínal, že nedávno řešili problém s kapacitou. Nakonec se naskytlo řešení v probourání se do sousedních prostor na patře. V budově v pražské Klimentské ulici úřadují na velkorysých 280 čtverečných metrech. „Nechceme kancelář vést jako králíkárnu,“ míní Bříza, podle kterého nejsou open space kanceláře pro právničinu příliš vhodné.

Vlastní drink ve vlastním baru

Zakladatelé kanceláře se konvencím vymykají i v osobním životě. Břízu i Trubače lze lépe poznat ve Schody Home Baru na pražské Malé straně. Ten si nedávno založil druhý jmenovaný a dva míchané koktejly, které podnik nabízí, nesou právě jejich jména.

„Máme i jiné zájmy, kterým se chceme věnovat, ale advokacie pro nás pořád zůstává na prvním místě a naše kancelář je vlastně takové naše dítě,“ uzavírá Trubač.

PETR BŘÍZA (38)

■ Zakládající partner advokátní kanceláře Bříza Trubač. Promoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, další titul získal na New York University School of Law. Specializuje se zejména na vnitrostátní i mezinárodní soudní
a rozhodčí řízení, právo mezinárodního obchodu a ochranu investic.

■ Je interním členem katedry obchodního práva na pražské právnické fakultě. Zkouší také u advokátních zkoušek.

ONDŘEJ TRUBAČ (42)

■ Partner a zakladatel advokátní kanceláře Bříza Trubač je absolventem pražské právnické fakulty a Christian-Albrechts- Universität zu Kiel. Je expertem na daňové právo se zaměřením na daňové právo procesní, trestní právo daňové a správní právo.

■ Vyučuje daňovou problematiku na pražské právnické fakultě a Mendelově univerzitě v Brně.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!