Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hlavní město ovládne Pražskou plynárenskou. Za 5,4 miliardy

Ekonomika

  16:24
PRAHA - Pražští radní schválili dohodu týkající se postupu při odkupu podílu akcií Pražské plynárenské, který drží německý koncern E.ON. Praha chce jednání uzavřít do konce roku. Za ovládnutí celé skupiny by měla zaplatit podle odhadu 5,4 miliardy korun.

Plyn (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Odsouhlasení dohody vytváří komfort pro obě strany při přípravě schvalování a financování transakce," píše se v dokumentu, který radní schválili. Celá transakce by se měla uskutečnit ve dvou vzájemně propojených krocích.

Podle dokumentu Praha nejdříve od E.ON odkoupí podíl 49 procent v mateřské společnosti Pražská plynárenská Holding, ve druhé fázi pak od společnosti E.ON koupí 49,35 procenta akcií Pražské plynárenské.

Podnik v zisku

Praha se možným odkupem akcií zabývá už řadu měsíců. Skupina Pražská plynárenská je druhou největší plynárenskou distribuční společností v zemi.

Pražská plynárenská loni hospodařila s čistým ziskem 673 milionů korun. Na dividendách akcionářům vyplatila celkem 633,5 milionu korun.

Poté Praha ještě musí odkoupit od minoritních vlastníků zbylých 0,45 procenta v plynárenské. Teprve potom bude hlavní město stoprocentním akcionářem.

Vzhledem k tomu, že se jedná o transakci mezi spřízněnými osobami, tedy že E.ON je prodávajícím a zároveň akcionářem holdingu, musí cenu prodávaného podílu stanovit podle zákona soud. Ten by měl rozhodnout ještě do konce srpna. Následně musí transakci schválit zastupitelé hlavního města, po nich pak orgány firem.

První náměstek primátora Jiří Vávra nedávno řekl, že do rozpočtu města by v budoucnu mohlo z výdělků plynárenské firmy ročně plynout kolem miliardy korun. Navíc Praha by měla přímý nástroj na ovlivňování energetické politiky v hlavním městě.

Samotný nákup chce Praha řešit bankovním úvěrem, který bude následně splácet Pražská plynárenská. "Tím se nezvýší zadluženost Prahy a splátky nebudou žádným způsobem zatěžovat rozpočet města," píše se v materiálu, který projednali radní.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat