Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hlavní Pulitzerovu cenu získal deník The Philadelphia Inquirer

Média

  22:17
NEW YORK - Hlavní novinářskou Pulitzerovu cenu za službu veřejnosti letos získal deník The Philadelphia Inquirer za články o násilí ve školách ve Filadelfii.

The Philadelphia Inquirer

Dvě nejprestižnější ocenění pro novináře ve Spojených státech dostal list The New York Times, svá první ocenění získala výlučně internetová média The Huffington Post a Politico.

Výsledky oznámila porota na newyorské Columbijské univerzitě. Podle poroty novináři z The Philadelphia Inquirer "působivými články a videoreportážemi osvětlovali zločiny páchané dětmi na dětech a přispěli k reformám, které mají zlepšit bezpečnost učitelů a studentů".

Pulitzerova cena

Ceny za vynikající přínos pro žurnalistiku a literární a hudební obory nesou jméno Josepha Pulitzera, amerického novináře a vydavatele listu St. Louis Post Dispatch původem z Maďarska. Od roku 1917 je uděluje Columbijská univerzita. Jsou určené pouze americkému tisku a tvůrcům. V každé kategorii dostane vítěz 10.000 dolarů. Výjimkou je hlavní kategorie za službu veřejnosti, která je oceněna zlatou medailí.

Překvapením jsou Pulitzery pro zpravodajské online publikace. Matt Wuerker z portálu Politico byl oceněn za karikatury a David Wood z The Huffington Post získal cenu za celostátní zpravodajství za "strhující líčení fyzických a citových problémů, kterým čelí američtí vojáci těžce zranění v Iráku a Afghánistánu".

Reportéři agentury The Associated Press získali Pulitzerovu cenu za investigativní novinářství za materiály o tajném oddělení newyorské policie, které sledovalo muslimy. List The Seattle Times byl oceněn ve stejné kategorii. Deník The New York Times, který má nejvíc Pulitzerových cen v historii, letos dostal dvě.

Jeffrey Gettleman byl oceněn za mezinárodní zpravodajství za reportáže z východní Afriky zmítané válečnými konflikty. Jeho kolega David Kocieniewski pak za "vysvětlující" žurnalistiku za sérii článků osvětlující složité postupy, které "nejbohatší Američané a korporace často využívají k tomu, aby se vyhnuli placení daní".

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Cena za román

Poprvé za 35 let nebyla udělena cena za román. Ocenění za historickou knihu dostal již zesnulý Manning Marable za Malcolm X: A Life of Reinvention (Malcolm X: život v obnově).

Cenu za drama obdržela Quiara Alegria Hudesová za Water by the Spoonful (Voda po lžičkách), hru o návratu veterána války z Iráku. Za životopis byl oceněn John Lewis Gaddis za knihu George F. Kennan: An American Life (George F. Kennan: Americký život) a za poezii Tracy K. Smithová za sbírku Life on Mars (Život na Marsu).

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat