Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledání štěnic je kvetoucí byznys, zájem je i o 'nenapíchnutelné' mobily

Ekonomika

  13:18
PRAHA - Firmy, které se zabývají odhalováním "štěnic" používaných pro nelegální odposlechy například při průmyslové špionáži, nemají ani v době hospodářské krize nouzi o zakázky. Technici letos zkontrolovali více kancelářských ploch než loni a firmy registrují také výrazně větší zájem o speciální mobilní telefony, které jsou odolné proti odposlechu.

Bezdrátová odposlouchávací "štěnice" foto: Reprofoto

"Počet zákazníků sice letos klesl o 20 procent, na druhou stranu výměra kanceláří, které jsme zkontrolovali, od ledna do srpna vzrostla o 20 procent," řekl ČTK ředitel firmy Probin Jiří Schmidt.

Od záměru nechat si zkontrolovat kanceláře letos upustila řada zejména malých firem, které se v době hospodářské krize snaží šetřit. Naopak velké podniky si nyní objednávají kontrolu více kanceláří. Často si také nechávají instalovat speciální zařízení, která případný odposlech ruší.

"Jsou to podniky, které mají velké zakázky a potřebují mít pod kontrolou kanceláře," podotkl Schmidt. S příchodem hospodářská krize roste pokušení firem pustit se do průmyslové špionáže, pomocí které mohou snadněji získat zakázky, na které má spadeno konkurence.

Bojí se i stát
"Zajímavé je, že letos se výrazně zvyšuje poptávka po kontrole kanceláří i ze strany státních úřadů, která je ve srovnání s loňskem dvojnásobná," uvedl Schmidt.

Prověrky kancelářských prostor nabízejí na českém trhu desítky firem, protože je mají v nabídce i detektivní agentury a pro tuto činnost není třeba žádné zvláštní oprávnění. Agentury však v praxi slouží jako prostředníci, většina zakázek stejně skončí u několika specializovaných společností.

Diskrétnost za 90 tisíc
Společnost Probin letos registruje i vyšší prodej šifrovaných mobilních telefonů, které nelze odposlouchávat. Jejich cena se sice pohybuje kolem 90.000 korun, podnikatelé prý ale kvůli obavám z odposlechu telefonních hovorů, jejichž četnost se zvyšuje, neváhají do nákupu této speciální komunikační techniky investovat.

"Od ledna do srpna jsme jich prodali tolik jako za celý loňský rok. Počet prodaných šifrovaných telefonů se letos pohybuje v desítkách kusů," uvedl Schmidt.

Rozmáhání odposlechů kanceláří v Česku podle Schmidta napomáhá vágní legislativa a snadná dostupnost odposlouchávacích zařízení, která na tuzemském trhu nabízí už bezmála stovka prodejců.

"Jak vyplývá z naší analýzy trhu, tak další stovky koncesovaných detektivních kanceláří tyto prostředky využívají za účelem získání informací pro klienta," upozornil Schmidt, podle kterého se nejjednodušší štěnice dají v Česku pořídit za několik stokorun.

Štěnice v kalkulačce
Technici firmy Probin v roce 2008 odhalili v kancelářích 23 štěnic. Mezi nejzajímavější loňské nálezy patřila podle Schmidta štěnice umístěná v reklamní kalkulačce, která byla napájená kombinací baterie a solárního napájení.

"K rozhodně méně obvyklým místům, kde jsme odposlouchávací zařízení vloni také našli, patří dutá tyč, kolem níž se pnula pokojová květina. Tyč byla naplněna bateriemi a štěnicí na dálkové ovládání," podotkl Schmidt.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept
Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept

Pochmurné počasí úplně vybízí k tomu se na chvilku zastavit, dát si uklidňující hřejivou koupel a relaxovat. Navíc si podobně zábavnou koupel mohou...

Mohlo by vás zajímat