Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledáte práci? Staňte se profesionálním poradcem pro pozůstalé

Ekonomika

  14:40
PRAHA - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) usiluje, aby se novou kvalifikací stal poradce pro pozůstalé. V situaci, kdy se této činnosti věnuje mnoho laiků i odborníků, si úřad od zavedení kvalifikace slibuje sjednocení jejich poradenství a péče podle přesně daných pravidel.

Ilustrační foto foto: Reprofoto

Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška již podal žádost k ministryni školství, mládeže a tělovýchovy Miroslavě Kopicové o publikování příslušného kvalifikačního a hodnotícího standardu v Národní soustavě kvalifikací.

"Úkolem poradce pro pozůstalé je pomoci nejen s praktickými věcmi, jako je pohřeb a vyřízení pozůstalosti, ale poradci také nabídnou psychologickou pomoc a podporu, která je v těchto chvílích velice potřebná," uvedl šéf MMR.

"Přiměřenost pietního chování"
Úspěšní kandidáti o dílčí kvalifikaci "Poradce v poradenství pro pozůstalé" musejí umět uplatnit takzvaný hodnotový kontext poradce. Ten obsahuje například citlivost vůči kulturní a osobní odlišnosti při truchlení. Dále kodex zahrnuje přiměřenost pietního chování nebo výběr vhodného způsobu pohřbu.

Kvalitu kandidátů o získání kvalifikace v pomoci pozůstalým ověří a ocení stát prostřednictvím autorizované osoby. Poradce bude muset procházet také supervizí. "Pozůstalým bude poté k dispozici publikovaný seznam znalých, kompetentních a postojově zralých průvodců a poradců," uvedlo ministerstvo.

Pracovní skupinu pro tvorbu standardů v poradenství pro pozůstalé při MMR tvoří od roku 2009 odborníci z vědeckých pracovišť a z institucí, jejichž náplní je krizová pomoc. V týmu jsou také zástupci občanských sdružení, která se věnují hospicové péči a péči o nevyléčitelně nemocné pacienty.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat