Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hodinky, víno, whisky - luxus, na kterém můžete hodně vydělat

Ekonomika

  9:00
PRAHA - Nemusíte se jmenovat Silvio Berlusconi nebo Roman Abramovič, a přesto si můžete zajistit podíl ve známém fotbalovém klubu. Anebo se stát spoluvlastníkem kolekce superluxusních hodinek nebo automobilů. A ještě tím zhodnotíte svoje peníze zhruba desetkrát tolik, než jakého výnosu byste dosáhli při uložení peněz na bankovní účet.
Zlaté hodinky - ilustrační foto

Zlaté hodinky - ilustrační foto foto: Shutterstock

To, co bylo výsadou zámožných finančníků, tedy ukládat peníze do speciálních fondů, v jejichž portfoliu jsou luxusní statky, se dnes stává dostupné i pro širší skupinu investorů.

                       Pro celé zobrazení klikněte na grafikuNetradiční investice

 Roste počet investičních fondů, které ve svém portfoliu nabízejí kromě již delší dobu využívaných uměleckých předmětů či archivních vín také hodinky nebo podíly ve fotbalových klubech. Výnosnost těchto fondů zvýraznila nedávná hospodářská recese.

"Poptávka po luxusním zboží během krize klesala daleko méně než u jiných komodit," říká Andrej Zaťko, ředitel sekce privátního bankovnictví v bance J&T.

Investice do hodinek

Novou netradiční příležitostí je fond Precious Time, který v říjnu minulého roku otevřela lucemburská finanční společnost Elite Advisers, zaměřený na investice do sběratelských a vzácných hodinek. "Jedná se vůbec o první časově otevřený fond v Lucembursku, který investuje do výjimečných sběratelských a vintage hodinek." uvedla pro LN partnerka ve společnosti Elite Advisers, Véronique Cioli.

Podle společnosti by se roční výnosy z tohoto fondu mohly pohybovat okolo 15 procent. Portfolio fondu by mělo časem tvořit 400 kusů vzácných a sběratelských hodinek, z nichž by z 50 procent tvořily hodinky Patek Philippe, dalších 30 procent výjimečné kousky z dílen společností Rolex, Breguet, Audemars Piguet, Vacheron Constantin či Cartier.

Výstava Cartier

Zbylých 20 procent by mělo být rozděleno mezi současné vzácné hodinky a finanční prostředky na obsluhu fondu. Důvod, proč portfolio fondu tvoří většinou hodinky Patek Philippe, je jasný. Ze sta nejdražších hodinek, které byly kdy na světě prodány, jich je 80 z dílen této švýcarské značky.

Člen Pink Floyd v tom jede taky

Obdobně na tom jsou vinné fondy, které jsou schopné generovat 10 až 20procentní výnosy. To dokazuje i další fond skupiny Elite Advisers, Nobel Crus. Ten za dobu své existence dosáhl hodnoty 31 milionů eur.

Díky vínům, jako je třeba Château Cheval Blanc ročník 1982, Château Petrus z roku 1989 anebo Château Lafite-Rotshild z roku 2005, fond přinesl v roce 2010 svým investorům výnos 13,41 procenta, o rok dříve 9,79 procenta a v roce 2008 rekordních 20,39 procenta. Dalším příkladem zajímavého fondu, tentokrát zaměřeného na starobylá auta, je fond, na jehož rozjezdu se podílí bývalý bubeník skupiny Pink Floyd Nick Mason.

Radomil Baloun z vinařství Baloun Velké Pavlovice ukazuje lahev zřejmě nejstaršího vína v ČR.

Fond IGA Automobile LP plánuje získat kolekci automobilů v hodnotě 150 milionů dolarů a měl by ročně vynést asi 15 procent. Mezi auta, která se stanou součástí portfolia fondu, například patří Ferrari 250 GTO nebo Porsche 917. Mělo by především jít o auta, která byla vlastněna významnými osobnostmi či se účastnila historických závodů. "Doposud se nám povedlo získat od potenciálních investorů závazek na 15 milionů dolarů," uvedl v lednu ředitel fondu Nick Lancester.

Vložit část majetku do výše zmiňovaných luxusních statků má i svá rizika. Jejich cena stojí a padá se zájmem fajnšmekrů a milovníků luxusu. "Může například napsat Robert Parker (přední světový znalec vín – pozn. red.), že otevřel nějaké víno, které je úžasné. Tím se zvýší poptávka ze strany znalců, čímž vzroste jeho tržní cena," uvádí someliér Milan Krejčí.

Zároveň trpí tento druh investic nízkou mírou likvidity, tedy problémem přeměnit v krátkém čase tento druh statků na peníze. Prodej se totiž realizuje přes aukce. Zároveň v zájmu fondů není prodat větší část komodity naráz. Kvůli omezené poptávce dané vysokými cenami by šla cena zboží razantně dolů.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat