130 let
Kybernetická měna bitcoin.

Kybernetická měna bitcoin. | foto: Reuters

Hodnota bitcoinu za dva dny odepsala přes tisíc dolarů

Ekonomika
  •   13:56
LONDÝN - Hodnota kybernetické měny bitcoin se v pátek vrátila pod 7000 dolarů (zhruba 153 600 korun), za necelé dva dny se propadla už o více než 1000 dolarů. Informuje o tom agentura Reuters.

Kolem 13:00 SEČ se bitcoin na lucemburské burze Bitstamp prodával za 6800 dolarů. Ve středu kolem 19:00 SEČ se přitom jeho cena vyšplhala až na rekordních 7888 dolarů.

Těžba bitcoinu spotřebuje za rok více energie než třetina Česka. A jeho cena letí nahoru

Od začátku týdne hodnota bitcoinu ztrácí téměř sedm procent. Od začátku letošního roku ale stále vykazuje nárůst o více než 600 procent.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové digitální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem.

Protože není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se snadno přesouvat, často bitcoin využívají i ti lidé, kteří se chtějí skrýt dohledu úřadů.

Kurz bitcoinu je ve srovnání s oficiálními měnami velmi rozkolísaný a snadno podléhá spekulacím. Na rozdíl od běžných měn za sebou nemá žádnou reálnou oporu v podobě ekonomiky, na jejíž výkon by byl navázán.

Bitcoin

  • Je největší takzvanou kryptoměnou s celkovou hodnotou přes 125 miliard dolarů.
  • Jedná se o měnu, která není řízená žádnou centrální bankou či státem, a umožňuje anonymní transakce.
  • Nové „mince“ vznikají takzvanou těžbou. Ta spočívá ve složitých výpočtech, pomocí nichž se vytváří bloky proběhlých transakcí, které se tak stávají nevratnými.
  • Každý blok obsahuje i všechny předešlé bloky a tvoří takzvaný blockchain, což je jakási účetní kniha, která obsahuje celou historii transakcí.
  • Blok vzniká zhruba každých 10 minut. Ten, kdo ho vytvoří jako první, získá odměnu v podobě nových bitcoinů.
  • Síť je nastavena tak, aby bylo možné vytěžit maximálně 21 milionů bitcoinů, výpočetní náročnost se přitom postupně zvyšuje. Odměna pro těžaře se tak každé zhruba čtyři roky snižuje o polovinu. V současné době je odměnou za vytěžený blok 12,5 bitcoinu.
  • Vznikl v roce 2009, stojí za ním programátor či skupina vystupující pod pseudonymem Satoši Nakamoto.
Autor: ČTK