Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Firmy tlačí lidi zpět do práce, home office jich má jen 28 procent

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Počet lidí na home office se v Česku s ústupem pandemie rychle snižuje. Meziročně podíl pracujících z domu poklesl ze 40 na 28 procent, ukázal průzkum personální agentury Randstad. Důvodem je tlak firem na návrat zaměstnanců na pracoviště.
  16:18

Pro mnohé pracovníky jsou ale takové požadavky zaměstnavatelů frustrující a rozhlížejí se po práci, v které budou mít větší flexibilitu, uvádí agentura.

Podle ní třetina firem zavedla v posledních letech hybridní model docházky do zaměstnání. Nejčastěji po svých zaměstnancích požadují, aby kancelář navštěvovali alespoň tři dny v týdnu. Asi třetina podniků nabízí pracovníkům každý měsíc omezený počet dní pro práci z domova.

Některé firmy také umožňují zaměstnancům zvolit si vlastní pracovní rozvrh. Podle agentury si totiž zaměstnanci na větší flexibilitu v posledních letech zvykli a stala se pro ně standardem.

„V současné době, kdy dochází ze stran firem k omezování možnosti práce z domu, lidé začínají být frustrovaní, protože si na práci z domu zvykli, a rozhlížejí se po práci, která jim přinese flexibilitu. Kandidáti dnes nepovažují home office za benefit, ale standard. Jednou z jejich z nejčastějších otázek na pohovorech je, kolik dní firma na home office nabízí,“ uvedl ředitel Randstad ČR Jacek Kowalak.

Z Čechů, kteří nyní pracují z domu, 94 procent věří, že v tom budou moci alespoň zčásti pokračovat.

Využíváte home office?

celkem hlasů: 2563

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 19. srpna 2022. Anketa je uzavřena.

Ano2004
Zaměstnavatel home office neumožňuje311
Ne248

Agentura Randstad dělá pravidelně průzkum mezi pracovníky ve více než 30 zemích včetně České republiky. Z letošních výsledků vyplývá také to, že Česko v nabídce práce na dálku mírně zaostává za evropským průměrem, především za západními zeměmi.

V Evropě z domova pracuje o deset procent více lidí než v tuzemsku. Čeští pracovníci také mají častěji zaměstnání, které je nutné vykonávat v provozovně. V Česku je to více než třetina lidí, průměr v Evropě činí 28 procent.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat