Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Honil ho Interpol, teď je spolumajitelem Expobanky působící v Česku

Ekonomika

  5:00
Praha - Byl konec února roku 2017 a nedaleko moskevského Kremlu se spustila policejní operace. V hledáčku Interpolu, největší mezinárodní policejní organizace, se ocitl ruský podnikatel a bankéř German Tsoy. Kriminalisté jej podle ruských a kyrgyzských médií zadrželi na základě zatykače, který na něho kvůli podezření ze spáchání podvodu vydaly úřady v Kyrgyzstánu. Zadržení Tsoye je zajímavé z českého pohledu. Úřadem, jehož osazenstvo by mělo zpozornět, je Česká národní banka (ČNB).

V roce 2014 vstoupila do České republiky ruská Expobank. Získala českou část německé skupiny LBBW. Českou centrálu vede manažer Ilja Mitelman. LN zjistily, že když byl Mitelman šéfem lotyšské pobočky Expobank, dostal tento peněžní ústav v roce 2015 od tamního regulátora pokutu za nedostatečnou kontrolu klientských účtů. Na přelomu loňského a letošního roku začala českou Expobank detailně kontrolovat Česká národní banka (s pomocí Finančního analytického útvaru MFČR). foto: Lidové noviny

Omluva Lidových novin společnosti Expobank CZ a.s.

V měsících únor až květen 2019 zveřejnily Lidové noviny sérii článků týkající se společnosti Expobank CZ a.s. Některé informace v těchto článcích se nezakládaly na pravdě, tudíž mohly ve čtenářích vyvolat zavádějící obraz banky včetně některých osob s ní spjatých, za což se Expobank CZ a.s. omlouváme.

Jak LN zjistily, Tsoy je spolumajitelem ruské Expobank CZ. Podle údajů k tomuto finančnímu domu dostupných na webu ČNB vlastní ruský bankéř 15,15 procenta akcií. Je i členem dozorčí rady mateřské Expobank, v níž dle ruských médií vlastní bezmála pětinový podíl. Proč měl Tsoy, vzhledem k zatčení v Moskvě a zatykači vydanému v Kyrgyzstánu, upoutat pozornost ČNB? 

V zákoně o bankách se píše, že banka má být důvěryhodná a odborně způsobilá. Nejen banka jako taková, ale i její manažeři či akcionáři. ČNB by takovou způsobilost měla kontrolovat jak při udělení licence pro vstup na český trh (Expobank CZ tak učinila v roce 2014), tak i v průběhu fungování banky v České republice.

Ruský podnikatel a bankéř German Tsoy.

Jeden z paragrafů bankovního zákona přímo říká, že pro splnění podmínek je nutná „důvěryhodnost a způsobilost osob s kvalifikovanou účastí na bance nebo, nejsou-li takové osoby, 20 největších akcionářů banky podle podílu na hlasovacích právech k výkonu práv akcionáře při podnikání banky“. Tsoy takovou osobou je, v Expobank CZ je třetím největším akcionářem. 

Není jasné, jakým způsobem se vyšetřování Tsoye – ať už v Rusku, nebo Kyrgyzstánu – vyvíjí. Jasnou odpověď nedala ani jedna ze stran. Na dotaz, jestli národní bance Tsoyovy oplétačky se zákonem nevadily, nechtěl tuzemský bankovní regulátor odpovědět. „K jednotlivým institucím se nemůžeme vyjadřovat, a to z důvodu povinnosti zachovávat mlčenlivost,“ odpověděla pouze tisková mluvčí ČNB Denisa Všetíčková. 

Expobank CZ je přesvědčena, že tuzemský kontrolor podrobil Tsoye důkladné kontrole. „ČNB posoudila a schválila kvalifikovanou účast pana Tsoye jakožto menšinového akcionáře Expobank CZ v souladu s platnou evropskou a českou legislativou. Základní součástí posouzení způsobilosti akcionáře je jeho důvěryhodnost, tedy bezúhonnost,“ řekla LN mluvčí Expobank CZ Kateřina Petko, podle níž Expobank CZ nemá s akcionářem Tsoyem žádný další právní vztah.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat