Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Horko poničilo část Pražského okruhu a ranvej ve Vodochodech

Ekonomika

  12:44aktualizováno  14:36
PRAHA - Vysoké teploty nadzvedly v úterý večer silnici na 23. kilometru Pražského okruhu ve směru z Ruzyně na Slivenec. Úsekem dlouhým 250 metrů auta v současnosti projíždí 40kilometrovou rychlostí, řekla mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová. Vedro poškodilo už i úsek dálnice D5 na Tachovsku a ranvej na letišti ve Vodochodech.

Na Pražském okruhu se vlivem horka zvedl povrch vozovky. foto: Reprofoto

Jeden z pruhů Pražského okruhu byl kvůli poničené vozovce také zúžen. Kdy bude silnice opravena, Zoulová nedokáže odhadnout. Začátek poničené vozovky je označen reflexním prahem.

Čtěte také:

"Snížili jsme rychlost až na dvacet kilometrů v hodině a poničenou část silnice jsme označili reflexní barvou," řekl serveru iDNES.cz náměstek pro majetkovou správu ŘSD Luboš Fuchs.


Podobně jako na dálnici D5 se pražský okruh narušil v místě, kde se beton stýká s asfaltem. Nikdo zatím není schopný odhadnout, jak dlouho bude oprava daného úseku trvat.

Vedro poničilo ranvej na letišti
Další problém hlásí i letište Vodochody. Tam kvůli extrémním teplotám popraskal asfalt na přistávací dráze. Na letišti tak mohou přistávat pouze armádní letadla nebo menší letouny, a to na zkrácené ranveji, řekl mluvčí letiště Martin Danko.

"Došlo k poškození přistávací dráhy hlavně v důsledku extrémních teplot," uvedl. Podle něj jde o kombinaci několika faktorů - dlouhé zimy bohaté na srážky, současných extrémních teplot i toho, že asfalt na přistávací dráze je ze 70. let.

Větší letadla ve Vodochodech přistávala naposledy před deseti dny, od té doby tam mohla dosedat jen armádní letadla na travnaté ranveji. Ode dneška je na letišti opět v provozu asfaltová přistávací dráha, ovšem pouze její část. Nemohou sem proto větší stroje typu Boeing 737 nebo Airbus A320, a to až do plánovaného rozšíření letiště, které však zatím naráží na odpor okolních obcí.

Velká vedra taví asfalt i v jiných částech republiky. Problémy s roztékajícími se silnicemi hlásí silničáři z Vysočiny nebo z jižních Čech.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat