Pondělí 14. října 2024, svátek má Agáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V poslední době ovšem hosté v nápojových lístcích čím dál častěji narážejí na menší míry, než na jaké jsou zvyklí. Provozovatelé údaj o množství piva záměrně upravují, aby se uchránili před úřady, které za podmíráky udělují pokuty.
  6:59

Čepovaná piva v menší míře, konkrétně 0,47 litru, začala před více než deseti lety čepovat pražská hospůdka U Pinkasů, která je vyhledávaným cílem turistů. A postupně se k nim přidaly další známé pražské podniky. V poslední době se ovšem s uváděnými mírami menšími než je tradiční půllitr nebo třetinka hosté setkávají stále častěji po celém Česku.

„Uvádíme skutečnou minimální míru, nikoho v omyl neuvádíme, tolik ve stručnosti,“ ohradil se na dotaz František Novotný, manažer restaurace U Pinkasů.

Hostům se to nelíbí

Důvodem může být také fakt, že hospodští vědí, kolik přesně piva jsou schopni garantovat v nápoji, a proto uvádějí tyto míry.

„Čepujeme hladinku na míru, ale vzhledem k tomu těžko odhadnete, jak pivo dojde. Proto deklarovaná tolerance je běžná všude v plzeňských restauracích,“ odepsala na dotaz bohumínská restaurace Radkovna Grill & Beer Restaurant.

Podle ekonoma Tomáše Maiera z ČZU ovšem uvedené míry 0,47 či 0,27 litru spíš hosta rozladí. „Navíc česká pivní kultura si žádá o zápis na seznam UNESCO, tak i proto je smutné, že se tohle s 0,47 litru děje – zvláště pak třeba U Pinkasů, což je nepochybně nejznámější pražská hospoda s čepovanou plzní,“ říká Maier s tím, že při ceně půllitru piva za 67 korun při snížení míry na 0,47 l hospoda na jedné sklenici „vydělá“ už čtyři koruny. Na běžném sudu to dává čtyři stovky,“ zamýšlí se ekonom.

Některé podniky jdou s čepovanými mírami ovšem ještě dál a hostovi servírují pivo o objemu 0,4 litru. „Mnohem více mi vadí, že některé hospody servírují pivo o objemu 0,4 l a často se sklenice tváří jako půllitrové. To je o 20 procent piva méně než běžná míra. Pokud čtyři deci stojí 67 korun, pak běžný půllitr je za 84 korun,“ čílí se Maier.

Největší český pivovar Plzeňský Prazdroj, jenž restaurace a hospody přímo nevlastní, doporučuje míry čepovaného piva 0,5 l pro „velké“ a 0,3 l pro pivo „malé“.

„Pro kvalitu českého piva, které je servírované s hustou, krémovou pěnou, je zásadní, aby bylo správně načepované. Ideálně do čisté, mokré a studené sklenice a na jeden zátah. Pak je pěna plná piva a pivo by mělo tzv. dojít na rysku,“ doplňuje tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.

Pivovary do provozů obvykle dodávají sklo s měrnou jednotkou 0,3, 0,4 a 0,5 litru, ale v zásadě platí, že provozovatel určuje jak cenu, tak i objem čepovaného piva.

„To, co uvede v nabídce, je následně také povinný hostovi dodat. Na kontrolu správné míry a ochranu konzumentů pak dohlíží Česká obchodní inspekce, která také řeší případné podněty či stížnosti ze strany veřejnosti,“ doplňuje Marek Hrdlička, obchodní sládek společnosti Pivovary Staropramen.

Ozvete se, když vám v hospodě načepují podmírák?

celkem hlasů: 3147

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 17. září 2024. Anketa je uzavřena.

U prvního piva přimhouřím oko. Ozvu se, pokud se to opakuje2107
Ano, vždycky407
Vadí mi to, ale stydím se (bojím se) ozvat376
Míru neřeším, i když dostávám podmíráky257

Hrozí vysoké pokuty

Hlavním důvodem, proč hospodští čím dál častěji uvádějí menší míry než půl litru či třetinka, jsou kontroloři z České obchodní inspekce. Podle předsedy Asociace malých a středních podniků a živnostníků Luboše Kastnera se tak hospodští vyvarují drakonických pokut, které jim inspektoři udělují za podmíru.

„Byly případy, kdy chyby v rozmezí mililitrů ústily do tisícových pokut. A to podnikatelé ani zaměstnanci nemají v rámci svého už tak těžkého podnikání zapotřebí,“ vyjádřil se Kastner, který ve své restauraci Červený Jelen také uvádí míry čepované plzně 0,48 a 0,28 litru.

„Při dnešním čepování piva na jeden zátah se může stát, že pivo trochu víc zapění a nedojde přesně na rysku. Proto uvádím míru takovou, jakou tam mám, a vyvaruji se pokuty, pokud by to pivo bylo lehce pod cejch,“ brání se Radim Dvořáček, majitel Restaurantu Stará kuželna v Ostravě.

Mluvčí České obchodní inspekce František Kotrba se proti tvrzení některých výčepních ovšem důrazně ohrazuje. Podle něj kontroloři mnohdy nelpí na milimetru, ale pokud v nápojovém lístku provozovatel udává obsah prodávaného nápoje, je povinen disponovat úředně ověřeným měřidlem, kterým by bylo možné ověřit shodu skutečného množství nápoje s mírou.

„Takže rozlévané nápoje není prodávající povinen podávat jen v certifikovaných nádobách, ale podle toho, jaké míry rozlévaných nápojů prodávající nabízí, by k nim měl mít kvůli ověření poctivosti prodeje certifikované sklo umožňující celkové ověření nabízeného objemu,“ doplnil Kotrba s tím, že za porušení zmíněných ustanovení lze uložit pokutu do výše pěti milionů korun.

„Pokud tedy podnik v nápojovém lístku uvádí, že čepované pivo má obsah určitý objem, musí mít k dispozici také ověřené měřidlo na 0,47 litru,“ doplnil Kotrba s tím, že kontrolní činnosti inspekce provádí hlavně na základě podnětů spotřebitelů, navíc pokuty se pohybují v řádech stovek či tisíců korun.