Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nenaléváme, ale nařízení se nám nelíbí, stěžují si hospodští

Ekonomika

  21:08aktualizováno  15. září 9:14
PRAHA - Hostinští zákaz nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent respektují, ale nelíbí se jim. Podle nich dopadne především na poctivé provozovatele.

Hospoda (ilustračí foto) foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

"Dozvěděl jsem se to ze zpráv, byl jsem překvapený. Nedokážu to pochopit. V hospodě máme jen kvalitní alkohol, špatný si nikdo nedovolí prodávat. Lidé jsou zvyklí dát si pivo a kořalku, poškodí nás to," řekl číšník otrokovické restaurace Dolly Filip Doležal. Zákaz nalévání tvrdého alkoholu respektují i další. "Situaci vzhledem k počtu obětí chápeme. Ale mrzí nás to, že se zákaz dotkne nás poctivých," uvedl provozní zlínské restaurace Canada Lubomír Straka.

Zákaz rozladil i majitele další zlínské restaurace a pizzerie Red Dog Jana Fenyka. "Je to zářez na nás poctivé, kteří bereme originální alkohol. Přesto zákaz chápu, když se metanol objevil i v kolkovaných lahvích.

Zákaz se dotkl prodejců v celém Česku:

Zákazníci jsou ale naštvaní, protože je pátek večer a oni si chtějí dát po kalíšku," přiblížil Fenyk. Podle něj je zákaz důsledkem toho, že "vrchnost" zaspala. "O problému se stánkovým prodejem se přece ví už hodně let," doplnil Fenyk.

Rozhodnutí ministerstva nepotěšilo ani štamgasty a hospodské na vesnicích. "Je to špatně, ale co naděláme? Alkohol bereme od renomovaného dodavatele, nikdy jsme neměli problémy. Zákaz respektujeme, nenaléváme. Rozhodnutí nás ale poškodí," obával se starosta a majitel pohostinství v Hrobicích na Zlínsku František Gajdošík.

Podvečerní ministerské nařízení zaskočilo i personál v restauraci luhačovického čtyřhvězdičkového hotelu Alexandria, který patří společnosti Lázně Luhačovice. Obsluha ČTK potvrdila, že o zákazu ví a tvrdý alkohol nalévat nebude. Provozní ředitel a mluvčí firmy Jiří Dědek se o zákazu dozvěděl od zpravodaje. "Okamžitě si to prověřím. Jednoznačně to dodržíme, zdraví lidí je přednější. Nevidím v tom zásadní problém, klientům nabídneme víno," uvedl Dědek.

Stejně tak vietnamští prodejci v jedné pražské večerce o zákazu dlouho nic nevěděli. "Dozvěděli jsme se to, až když nám zavolala naše kamaráda Češka," řekl prodavač. V jiných vietnamských prodejnách po shlédnutí vystoupení ministra Hegera v televizi zas neměli úplně jasno a ptali se, jestli můžou dostat pokutu třeba i za to, že zboží v regálech nechají a označí jej cedulkou "Neprodáváme". Po upozornění ho lihoviny ale nakonec odklidili.

Autoři: ,