Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Hostů v českých hotelech ubylo v létě o pětinu. Sezonu zachraňovali Češi, v Praze to ale nestačilo

Pražský luxusní hotel Four Seasons začíná znovu fungovat po nuceném uzavření kvůli pandemii koronaviru. foto: ČTK

Praha - Počet hostů v ubytovacích zařízeních v Česku klesl ve 3. čtvrtletí meziročně o 20,7 procenta na šest milionů. V hotelech nebo penzionech strávili turisté 17,4 milionu nocí, což bylo o 16,8 procenta méně než loni. Navzdory poklesu přinesla letní sezona oživení poptávky, protože ve 2. čtvrtletí ubylo hostů o více než 80 procent.
  9:59aktualizováno  11:05

Proti loňsku vzrostl v létě zájem Čechů, kvůli koronavirovým opatřením naopak výrazně méně jezdili cizinci. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

„Různé akční cenové balíčky nalákaly Čechy mimo jiné i do hotelů vyšších kategorií. V pětihvězdičkových hotelích se tak příjezdy rezidentů meziročně zvýšily dvojnásobně a ve čtyřhvězdičkovém ubytování o 38 procent,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ Pavel Vančura. Všechny klíčové zahraniční trhy ale zůstaly letos v létě hluboko pod loňskými čísly.

Do ubytovacích zařízení v Česku letos od července do září zavítalo 1,05 milionu zahraničních návštěvníků. Loni jich ve stejném období bylo zhruba o dvě třetiny více. Do hotelů, penzionů či kempů pak přijelo téměř pět milionů tuzemských turistů, což byl meziroční nárůst o více než 17 procent.

Celkem dorazilo do hotelů 2,76 milionů hostů, o 38 procent méně než loni. V penzionech ale počet návštěvníků vzrostl o necelou pětinu na 1,03 milionu. Také kempy zaznamenaly vyšší poptávku než v loňském roce, přijelo do nich 1,23 milionu lidí, což byl meziroční nárůst o téměř 14 procent.

Regionálně se návštěvnost zvýšila přibližně u poloviny krajů, domácích turistů ale přibylo ve všech krajích České republiky. Nejúspěšnější byl v tomto ohledu Karlovarský kraj, kam zavítalo o 62 procent Čechů více než loni. Následuje Liberecký kraj s nárůstem 26 procent. Také počty přenocování Čechů se meziročně zvýšily ve všech regionech, v průměru o 17,2 procenta.

Všechny klíčové zahraniční trhy ale zůstaly letos v létě hluboko pod loňskými čísly. „Z těch důležitých se pouze Německo v srpnu dostalo na 90 procent loňských příjezdů. Návštěvy z ostatní okolních zemí stále představovaly pokles v řádech několik desítek procent,“ uvedl Vančura.

Němců přijelo od července do konce září do Česka zhruba 419 tisíc, meziročně to bylo pokles o 28 procent. Poláků ubylo o třetinu na 158 tisíc, Slováků téměř o polovinu na 123 tisíc a stejný procentuální pokles zaznamenali provozovatelé ubytovacích zařízení i v případě Rakušanů, kterých dorazilo přibližně 44 tisíc. Z první desítky se nejvýrazněji snížil počet návštěvníků z Británie, a to o 82 procent na 23 tisíc.

Za celý letošní rok zatím klesla ubytovacím zařízením v Česku poptávka o více než 40 procent. Je pravděpodobné, že ve 4. čtvrtletí se bilance opět zhorší, protože od října kvůli nepříznivému vývoji epidemie opět platí přísnější opatření. Tuzemské hotely a penziony mohou ubytovat jen klienty na služebních cestách, nikoliv zájemce o rekreaci.

Propad v Praze

V Praze během prázdnin a září ubylo hostů v ubytovacích zařízeních meziročně o víc než dvě třetiny na 746 290. Počet cizinců klesl o 78,5 procenta, návštěvníků z České republiky ale přibylo o pět procent. I tak bylo zahraničních turistů stále víc než domácích. Podobným způsobem se v hlavním městě vyvíjel ve třetím čtvrtletí počet přenocování. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

Pokles počtu ubytovaných v metropoli ve třetím čtvrtletí o 67,5 procenta následoval po snížení o téměř 94 procent o čtvrtletí dřív. Na ubytovací zařízení v Praze dopadla vládní opatření zavedená proti šíření epidemie koronaviru a omezení pro cestování mezi jednotlivými státy. „Letní sezona přinesla oživení poptávky po ubytování, ale pouze z řad domácích hostů, cizinci stále chyběli,“ uvedl ČSÚ.

Nocí, které lidé v hotelech, penzionech a kempech v hlavním městě ve třetím čtvrtletí strávili, ubylo meziročně o 70 procent na 1,63 milionu. Počet noclehů zahraničních hostů se snížil téměř o 80 procent, přenocování lidí z ČR bylo meziročně o 13 procent víc. Noci, které strávili v ubytovacích zařízeních cizinci, ale stále převažovaly, na zahraniční hosty připadalo šest z deseti noclehů.

Praha je mezi kraji na turistech z ciziny dlouhodobě nejvíc závislá. V ostatních regionech se ve třetím čtvrtletí počet hostů nikde nesnížil více než o desetinu a v šesti krajích se dokonce meziročně zvýšil. Podobné to bylo s počtem noclehů, kde byl vedle hlavního města pokles znatelný už jen v Karlovarském kraji, kterému chyběli zahraniční lázeňští hosté.

Celorepublikově klesl počet hostů v ubytovacích zařízeních ve třetím čtvrtletí meziročně o 20,7 procenta na šest milionů. V hotelech nebo penzionech strávili turisté 17,4 milionu nocí, což bylo o 16,8 procenta méně než loni. Hluboko pod loňskými čísly zůstaly podle statistiků příjezdy ze všech zemí, které jsou v návštěvnosti ČR klíčové.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat