Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Konečně budeme moci ubytovat lidi, poptávka je výrazná, mají radost hoteliéři. Desetina z nich ale možná nepřežije

Desetina z hotelů možná nepřežije. foto: Shutterstock

Původní zpráva
Pondělí 24. května je dnem, kdy se konečně naplno otevřou hotely a penziony. Prvních rekreantů už se nemohou dočkat – a zrovna málo jich podle všeho nebude. Rezervační systémy se rychle plní už od vládního avíza, že se ubytovací služby konečně uvolní. Nouze však i nadále panuje o turisty ze zahraničí, některé hotely v centru Prahy proto zatím vůbec neotevřou, jiné lákají Čechy na akční balíčky.
  14:13

„S ohlášením termínu otevření hotelů stoupl počet rezervací na trojnásobek téměř ze dne na den. A zájem dále stoupá každým dnem,“ potvrdil serveru Lidovky.cz manažer rezervačního portálu Hotel.cz Milan Petr.

Lákají hory i jižní Morava

„Hosté nejvíce rezervují tradiční lokality, jako je Šumava či jižní Morava. Stejně jako minulé léto je vyšší zájem také o horské oblasti a převládají spíše menší objekty,“ popisuje Petr.

Z Čechů, kteří chtějí dovolenou strávit v tuzemsku, ji podle něj plné čtyři pětiny plánují na období letních prázdnin, zbytek pak chce za domácí rekreací vyrazit už příští měsíc. Dle průzkumu Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR ČR) pak pětina tuzemských hotelů už nyní registruje 70 procent rezervací na léto.

Na otevření se chystá například i penzion Čechův dvůr v Louce na Hodonínsku. „Konečně budeme moci ubytovat lidi, poptávka je výrazná. Zájemci už se ptají po ubytování nejen na jeden nebo dva dny, ale na více dní, protože nikdo neví, jak to bude s cestováním do zahraničí,“ uvedl provozovatel penzionu Martin Kučera.

„Jsme velice rádi, už jsme to očekávali dlouho. Takže jsme plně připraveni a těšíme se. Je vidět, že potom, co se informace o možném otevření dostala mezi lidi, začaly chodit i rezervace pobytů,“ souhlasí také Adam Soustružník z Hotelu Šipka ve Štramberku na Novojičínsku.

Praha levnější

Dosud podle AHR ČR zůstávala pro účely služebních cest otevřená jen necelá polovina tuzemských hotelů, obsazené byly průměrně jen z deseti procent.

Od pondělka si však přijdou na své také rekreanti, podmínkou pro ubytovaní bude negativní PCR či antigenní test ne starší než 48 hodin, certifikát o očkování či doklad o prodělání nemoci covid-19. Potvrzení bude při vstupu kontrolovat hotelový personál.

Při pobytu přesahujícím týden bude nutné test opakovat. Hotely se proto také připravují na možnost otestování schváleným samotestem na místě.

Pro hosty budou moci fungovat rovněž hotelové restaurace, a to v čase od 6 do 22 hodin. Občerstvení však nebude možné podávat formou švédských stolů. Omezené prozatím zůstanou také wellness služby.

Oproti původním obavám se však podle Petra výběr hotelů napříč Českou republikou téměř neztenčil. „Těžké časy bohužel nezvládlo pár drobnějších podnikatelů,“ říká.

Ač se ale může zdát, že jsou nejpalčivější chvíle pro české hoteliéry zažehnány, podle prezidenta AHR ČR Václava Stárka stále hrozí bankrot až desetině ubytovacích zařízení v tuzemsku. Dosud totiž v Česku chybí zahraniční turisté. „Tuzemská klientela tvoří 95 procent všech květnových rezervací,“ potvrdil Petr.

Nedostatku hostů ze zahraničí a konferenčních akcí bude proto podle AHR ČR i nadále čelit téměř polovina tuzemských hotelů.

Paradoxně nejhůře jsou na tom aktuálně ty, kde se dříve doslova dveře netrhly – tedy uprostřed metropole. „V centru Prahy je mezi hotely obrovská konkurence a velký cenový boj o klienta, hotely tam aktuálně drží ceny na nejnižší možné hranici,“ sdělil serveru Lidovky.cz Marek Boura, předseda České hotelové asociace.

Podle Petra však některé hotely v Praze zůstanou i přes rozvolnění nadále zavřené. „Kromě Prahy vidíme pokles cen asi o 10 až 15 procent také v západočeských lázeňských lokalitách,“ doplnil Petr.

Krumlov zachraňují Češi

Jinak je tomu u cen ubytování v lokalitách, které v minulosti nebyly tolik závislé na zahraniční klientele, tam ani letos nouzi o tuzemské hosty nečekají. Ceny se proto drží buďto na úrovni z roku 2019, někde se dokonce zdražuje.

„Vedle inflace musí hoteliéři počítat také se zvýšením nákladů na zajištění bezpečnostních opatření spojených s pandemií, stouply i ceny surovin a ostatních komodit. Pokud tedy dojde ke zvýšení cen, pak v řádu pět až deset procent,“ řekl pro Lidovky.cz Stárek.

Výjimkou je však Český Krumlov. Tamní podnikatelé o letošní sezonu strach nemají, a to přesto, že dříve bylo jihočeské město návštěvníky z Asie či okolních zemí extrémně vytíženo. Podle Zdeňky Chaloupkové z českokrumlovského turistického centra se už však i přes jejich absenci začínají letní termíny v tamních hotelech plnit.

„Poptávka je v posledních dnech enormní a během několika týdnů mohou být hlavní termíny sezóny rezervovány. Všechna ubytování se snaží maximálně přizpůsobit krátké sezoně a změně klientely, na kterou reagují výhodnými balíčky s večeří, wellness či prohlídkami města,“ uvedla pro Lidovky.cz Chaloupková s tím, že i přes dlouhý lockdown žádný z tamních hoteliérů svůj konec neohlásil.

Témata: Firmy a trhy

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat