Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hotely hlásí nejlepší sezónu za poslední roky. Pomohla jim vedra

Ekonomika

  13:13
PRAHA - Letošní letní sezónu hodnotí čeští hoteliéři jako jednu z nejlepších za poslední roky. K větší obsazenosti přispělo teplé a slunečné počasí. Vedra vyhnala Čechy do hor i k vodě, některé horské hotely byly během tropických teplot zcela obsazené. Ubytovatelé napříč kraji se shodují, že letos přibylo domácích návštěvníků.

Hotel (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Červen, červenec i srpen patřily ve srovnání s minulými lety k nadprůměrným měsícům, pozitivní trend jsme pozorovali u všech ukazatelů,“ uvedla mluvčí hotelové sítě CPI Hotels Dana Belušová. Národnostní složení hostů u dražších hotelů se podle ní příliš neměnilo, do první pětky patří turisté z Německa, Velké Británie, Spojených států, Ruska a Izraele.

Také podle obchodní manažerky společnosti Accor Daniely Nové byla letní sezona pro všechny hotely velmi úspěšná. „Především v červenci jsme zaznamenali výrazný nárůst obsazenosti i průměrné ceny ve srovnání s předchozími roky,“ dodala. V srpnu podle ní obsazenost vzrostla v průměru o šest procent.

Návštěvnost hotelů a penzionů v Krkonoších a v Orlických horách meziročně vzrostla až o pětinu. V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn přibyli hlavně Češi a Poláci. „Nezklamala návštěvnost Němců a Nizozemců. Při stejných cenách jako loni byl pro cizince pobyt výhodný i díky oslabené koruně vůči euru,“ uvedl majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura.

Rekordní léto zažili například v čtyřhvězdičkovém hotelu Sklář v krkonošském středisku Harrachov. „Hlavně v těch vedrech k nám hodně jezdili lidi z Prahy, schovat se před vedrem,“ řekl ČTK ředitel hotelu Marian Novotný.

Kempy na Lužnici v srpnu zavřeli

Také ubytovatelé na jižní Moravě si končící sezonu chválí. Byla pro ně lepší než loňská a pro mnohé nejlepší minimálně za posledních pět let. Přibylo především českých turistů. „Báli jsme se, že lidé nebudou tolik jezdit, protože se stavěl nový vchod do Punkevních jeskyní a Dům Moravského krasu, ale přijeli. Nastartovalo se to minulý rok. Možná lidé opustili kvůli obavám některé zahraniční destinace, možná už se moře nabažili,“ uvedl ředitel Skalního mlýna Zdeněk Kozman.

Více turistů než loni přijelo podle odhadů i do Českého Krumlova, kde je k dispozici 4500 lůžek. „Byly dny, kdy bylo problematické najít ubytování,“ uvedla Jitka Boháčová z Českokrumlovského rozvojového fondu.

Sezona v kempech na Vltavě, které provozuje společnost Ingetour, bude letos podle manažera Pavla Koloucha nejlepší za posledních osm let. „Při rezervacích měli vodáci opět větší zájem o ubytování pod střechou, v chatkách a ubytovnách. Všechny kempy na spodním toku mezi Vyšším Brodem a Boršovem jsou spokojeny, díky upouštění vody z Lipna, horší to bylo v úseku nad Lipnem, kde od začátku srpna nebyla voda,“ řekl Kolouch. Voda chyběla především v Lužnici, kde někteří provozovatelé kempy v srpnu zavřeli, vodáci nepřijeli.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat