Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hotely hlásí nejlepší sezónu za poslední roky. Pomohla jim vedra

Ekonomika

  13:13
PRAHA - Letošní letní sezónu hodnotí čeští hoteliéři jako jednu z nejlepších za poslední roky. K větší obsazenosti přispělo teplé a slunečné počasí. Vedra vyhnala Čechy do hor i k vodě, některé horské hotely byly během tropických teplot zcela obsazené. Ubytovatelé napříč kraji se shodují, že letos přibylo domácích návštěvníků.

Hotel (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Červen, červenec i srpen patřily ve srovnání s minulými lety k nadprůměrným měsícům, pozitivní trend jsme pozorovali u všech ukazatelů,“ uvedla mluvčí hotelové sítě CPI Hotels Dana Belušová. Národnostní složení hostů u dražších hotelů se podle ní příliš neměnilo, do první pětky patří turisté z Německa, Velké Británie, Spojených států, Ruska a Izraele.

Také podle obchodní manažerky společnosti Accor Daniely Nové byla letní sezona pro všechny hotely velmi úspěšná. „Především v červenci jsme zaznamenali výrazný nárůst obsazenosti i průměrné ceny ve srovnání s předchozími roky,“ dodala. V srpnu podle ní obsazenost vzrostla v průměru o šest procent.

Varští festivaloví podvodníci: hosty šidily hospody i hotely

Návštěvnost hotelů a penzionů v Krkonoších a v Orlických horách meziročně vzrostla až o pětinu. V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn přibyli hlavně Češi a Poláci. „Nezklamala návštěvnost Němců a Nizozemců. Při stejných cenách jako loni byl pro cizince pobyt výhodný i díky oslabené koruně vůči euru,“ uvedl majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura.

Rekordní léto zažili například v čtyřhvězdičkovém hotelu Sklář v krkonošském středisku Harrachov. „Hlavně v těch vedrech k nám hodně jezdili lidi z Prahy, schovat se před vedrem,“ řekl ČTK ředitel hotelu Marian Novotný.

Kempy na Lužnici v srpnu zavřeli

Také ubytovatelé na jižní Moravě si končící sezonu chválí. Byla pro ně lepší než loňská a pro mnohé nejlepší minimálně za posledních pět let. Přibylo především českých turistů. „Báli jsme se, že lidé nebudou tolik jezdit, protože se stavěl nový vchod do Punkevních jeskyní a Dům Moravského krasu, ale přijeli. Nastartovalo se to minulý rok. Možná lidé opustili kvůli obavám některé zahraniční destinace, možná už se moře nabažili,“ uvedl ředitel Skalního mlýna Zdeněk Kozman.

Více turistů než loni přijelo podle odhadů i do Českého Krumlova, kde je k dispozici 4500 lůžek. „Byly dny, kdy bylo problematické najít ubytování,“ uvedla Jitka Boháčová z Českokrumlovského rozvojového fondu.

Sezona v kempech na Vltavě, které provozuje společnost Ingetour, bude letos podle manažera Pavla Koloucha nejlepší za posledních osm let. „Při rezervacích měli vodáci opět větší zájem o ubytování pod střechou, v chatkách a ubytovnách. Všechny kempy na spodním toku mezi Vyšším Brodem a Boršovem jsou spokojeny, díky upouštění vody z Lipna, horší to bylo v úseku nad Lipnem, kde od začátku srpna nebyla voda,“ řekl Kolouch. Voda chyběla především v Lužnici, kde někteří provozovatelé kempy v srpnu zavřeli, vodáci nepřijeli.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat