Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hotely jsou na Vánoce i Silvestra skoro vyprodané

Ekonomika

  13:00
PRAHA - Horské hotely v Česku jsou pro silvestrovské termíny často už z většiny vyprodané, sehnat pokoj je ale zatím možné i v Krkonoších, Beskydech, na Šumavě nebo v Jeseníkách. Hoteliéři čekají, že nejatraktivnější termín na horách bude i letos zcela zaplněný. Menší je tradičně poptávka po vánočním týdnu a pro Silvestra i ve městech.
Silvestr - ilustrační foto.

Silvestr - ilustrační foto. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Ceny ubytování na konci roku se proti loňsku obvykle nezměnily, někde se mírně zvedly kvůli růstu DPH a nákladů. Zjistila to ČTK.

Krkonošské hotely a penziony mají pro Silvestra volnou ještě zhruba třetinu pokojů, pro Vánoce ještě dvě třetiny. "Zájem o ubytování na konci roku je ve Špindlerově Mlýně stejný jako v minulých letech touto dobou. Silvestr jako špička sezony bude zcela jistě opět vyprodaný," řekl majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura.

Chybí nabídka na kratší pobyty

Podle Evy Lorencové z infocentra Turista v Peci pod Sněžkou hoteliéři nyní pro konec roku nabízejí zejména vícedenní pobyty na pět až sedm dní. "Zájem o kratší pobyty by byl, ale nabídka není. Ubytovatelé se snaží naplnit alespoň pětidenní turnusy. Kratší pobyty asi budou až na poslední chvíli," dodala.

Poptávku po kratších pobytech potvrzují provozovatelé beskydských hotelů. "Poslední dobou se pobyty zkrátily z týdenních silvestrovských na třídenní. Lidé poptávají v podstatě jen silvestrovskou noc, což je pro hoteliéry k ničemu," sdělil ČTK provozní hotelu U lip v Trojanovicích na Novojičínsku Pavel Zeman. Do beskydských hotelů často přijíždí strávit závěr roku každoročně stejná skupina hostů a pobyt si někdy rezervují už při odjezdu z posledního Silvestra.

Na Šumavě a v Jeseníkách už mají hotely a horské chaty vánoční a silvestrovské termíny zpravidla obsazené a případným zájemcům nabízejí poslední volná místa. "Obsazeni jsme zatím z 80 procent. Předpokládám, že volná místa budou brzy rezervována," řekla třeba pracovnice horského hotelu Figura na jesenické Ovčárně. V Jeseníkách někteří hoteliéři na konci roku kvůli velké poptávce zvýšili ceny ubytování.

Jak nalákat zákazníky

Někteří provozovatelé hotelů a penzionů se snaží přitáhnout hosty nabídkou dalších služeb. Patří k nim programy pro děti i dospělé, hlídání dětí, divadelní představení či slevy na skipasy. Třeba hotel Vitality ve Vendryni na Frýdecko-Místecku nabízí silvestrovské balíčky ve stylu Pirátů z Karibiku, řekla ČTK jeho recepční Jana Duroňová.

Na horách v posledních letech roste zájem o vánoční pobyty. "Ještě nedávno bylo pro spoustu lidí nemyslitelné trávit Štědrý den jinde než doma, což se ale mění. V současné době nám zbývá už jen posledních pár volných pokojů," podotkl Tomáš Blabla, ředitel hotelů Resortu Valachy z Velkých Karlovic na Vsetínsku. V menších městech je situace jiná a některé hotely třeba ve středních Čechách se na Vánoce úplně zavírají. "Na Vánoce nemáme hotel v provozu, protože je malý zájem," uvedl například Daniel Šilha z mělnického hotelu Jaro.

Výjimkou je hlavně Praha a lázeňská města, kde ubytovatelé zejména díky zahraničním hostům nemají o zájem nouzi ani na konci roku. Pražské hotely jsou podle údajů rezervačního portálu Hotel.cz zatím obsazeny na Silvestra z 88 procent, na Vánoce z 30 procent. "Největší zájem je o hotely s wellnessem a bohatým doprovodným programem. Většinou se jedná o větší hotely, minimálně tříhvězdičkové," uvedl Milan Petr z portálu.

Mimo českou metropoli, v níž je národnostní složení návštěvníků pestřejší, přijíždějí do městských hotelů na Vánoce a Silvestra z cizinců hlavně Němci, Rakušané a Rusové. Třeba v brněnském hotelu Slovan tráví konec roku opakovaně němečtí senioři. "Chtějí oslavit Silvestra mimo domov a v Česku jsou pro ně hotely relativně levné. Je to naše nejvěrnější klientela," podotkl obchodní náměstek hotelu Ivo Skalický.

Autoři: ,